ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου και στην Πρωινή ζώνη για το επόμενο σχολικό έτος 2023-2024, άρχισαν και θα διαρκέσουν μέχρι  μέχρι την Πέμπτη 18 Μαΐου.

Το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου αναπτύσσεται σε τρεις (3) ζώνες:

α) Στην πρώτη (1η) ζώνη εντάσσεται το διδακτικό αντικείμενο της διατροφικής αγωγής.

β) Στη δεύτερη (2η) ζώνη εντάσσεται το γνωστικό αντικείμενο της «Μελέτης -Προετοιμασίας» και δύναται να εντάσσεται και κάποιο από τα ακόλουθα διδακτικά αντικείμενα: αγγλικά, αθλητισμός, εικαστικά, μουσική, θεατρική αγωγή και τεχνολογία πληροφορίας και επικοινωνιών (Τ.Π.Ε).

γ) Στην τρίτη (3η) ζώνη εντάσσονται οι «Σχολικοί μαθητικοί όμιλοι» με αντικείμενα σχετιζόμενα με τον αθλητισμό, τους παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, τη χοροκινητική έκφραση, τις εικαστικές τέχνες, τις χειροτεχνίες και κατασκευές, την εκμάθηση μουσικών οργάνων, την εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια και παζλ, τα παραδοσιακά παιχνίδια, τις επιστημονικές κατασκευές –πειράματα, τα μαθηματικά παιχνίδια, τη ρητορική τέχνη και δημιουργική γραφή, το ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο κ.ά.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης, ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα (όχι το αναβαθμισμένο) Δημοτικού Σχολείου λαμβάνει χώρα ή στις 15:00, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας ή στις 16.00, με τη λήξη του προγράμματος

Για την εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ή στο  Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου και στην Πρωινή ζώνη είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της σχετικής αίτησης – δήλωσης γονέα/κηδεμόνα.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση του Σχολείου
(τηλ. 2810261362).

ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ