Η Α’ τάξη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Στις 3 Νοεμβρίου η Α΄ τάξη του Σχολείου μας είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει την πρώτη της εκπαιδευτική εκδρομή στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων». Με αφορμή την Οδική Ασφάλεια ως κομμάτι της ευρύτερης ενότητας του Ευ ζην, η τάξη μας επισκέφτηκε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Νέα Αλικαρνασσό για να εκπαιδευτεί σε ζητήματα οδικής ασφάλειας μέσα από βιωματικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες.  Τα παιδιά έμαθαν να αναγνωρίζουν την οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση, τους ποδηλατόδρομους, τα πεζοδρόμια και τις ράμπες. Εξοικειώθηκαν με την ασφαλή μετακίνηση ως πεζοί και τέλος, έκαναν πρακτική εξάσκηση με τα οχήματα του πάρκου. Ήταν μία μοναδική εμπειρία και οι μαθητές μας έφυγαν κατενθουσιασμένοι. Η πρώτη τους εκδρομή στο δημοτικό σχολείο μάλλον θα τους μείνει αξέχαστη.