Φεβ 02 2020

Βιβλία

Εδώ μπορείς να ξεφυλλίσεις μερικά από  βιβλία που έχουμε φτιάξει στο νηπιαγωγείο μας.

• Ιστορίες ενός φθινοπωρινού φύλλου

Με φύλλα, με αέρα, χρώματα και φαντασία φτιάξαμε ιστορίες και αποχαιρετήσαμε το Φθινόπωρο 2018.

• Φτιάχνουμε πλαγγόνες και παίζουμε

• Ένα γράμμα μια ζωγραφιά.

Φτιάξαμε για κάθε γράμμα μια ζωγραφιά.

24 γράμματα = 24 ζωγραφιές = 1 Αλφαβητάρι.

Μπορείς να δεις όλα τα αλφαβητάρια που φτιάξαμε την χρονιά 2013-2014  εδώ

• Το σχολείο μου στην Πλάκα

ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΝΙΚΟΣ Στο Νηπιαγωγείο σου, κάθε χρόνο έρχονται  καινούργια  παιδιά.

Μερικά χρόνια πριν έρθεις εσύ, το 2001 -2002 τα παιδιά έφτιαξαν ένα βιβλίο για το  σχολείο μας.

Μπορείς να διαβάσεις και να το ξεφυλλίσεις  μαζί με τους γονείς σου.

«Το σχολείο μου στην Πλάκα»

• Λίγα λόγια για την Δανειστική Βιβλιοθήκη μας.

Κάθε Πέμπτη μπορείς να δανειζεσαι ένα βιβλίο, και να το διαβάζεις μαζί με τους γονείς σου, να ζωγραφίζεις ο,τι σου αρέσει από την ιστορία και να το επιστρέφεις την Δευτέρα.

Όλες οι ζωγραφιές μπαίνουν σ΄ενα μεγάλο βιβλίο που μπορείς να το ξεφυλλίζεις  «απαλά και ήσυχα για να  μην τσαλακωθούν» μαζί με τους φίλους σου και να βλέπετε τις ζωγραφιές που φτιάξατε. Να, όπως κάνουν τα παιδιά στο βίντεο.

Μαθαίνουμε να αγαπάμε τα βιβλία και να μην τα καταστρέφουμε. Δηλαδή δεν τα σκίζουμε, δεν τα λερώνουμε, δεν τα τσαλακώνουμε.
Αν όμως κατά λάθος συμβεί κάτι από αυτά, τότε θα πρέπει να αγοράσεις ένα ίδιο βιβλίο, καινούργιο  και να το φέρεις στο σχολείο.