Απρ 08 2020

Το αλφαβητάρι με τις ζωγραφιές

Πόσο χαίρομαι  κάθε φορά που στέλνεις μια ζωγραφιά ή μια φωτογραφία με τις  κατασκευές σου. Τα βιβλία που αγαπάτε είναι όλα πολύ ωραία, οι σκάλες που φτιάξατε για τον Φεγγαροσκεπαστή υπέροχες και τα Ταξιδάκια που ονειρευτήκατε φανταστικά!

Θα σου στείλω κι εγώ κάτι δικό μου σήμερα. Δεν είναι ζωγραφιά, ούτε βιβλίο. Είναι ένα λουλούδι από το μπαλκόνι μου  🙂

Το λένε μενεξέ και μυρίζει πολύ ωραία. Μακάρι να μπορούσα να σου στείλω και το άρωμα του.

Μενεξές

Μπορώ όμως να σου στείλω ένα τραγούδι που μιλάει για τον κύριο Μενεξέ.

Και τώρα ή πρόταση της ημέρας.

Σήμερα σου  προτείνω να  αρχίσεις να διαβάζεις και να βλέπεις  ιστορίες με γράμματα.

Αν πατήσεις πάνω στην εικόνα  “Ένα γράμμα μια ιστορία” θα ανοίξει ένα βιβλίο που έχει  24 μικρές ιστορίες. Μία για κάθε γράμμα της αλφαβήτας.

Μπορείς να διαλέγεις ένα γράμμα κάθε φορά και να ζητάς από έναν μεγάλο να σου διαβάζει την ιστορία του. Μπορείς επίσης να δεις βίντεο αυτή την ιστορία με ήρωες κινούμενα σχέδια.

Κι εδώ θα βρεις συγκεντρωμένα  όλα τα κινούμενα σχέδια για να διαλέξεις.

Όταν τελειώνει η ιστορία θα έχεις ακούσει πολλές λέξεις που αρχίζουν από το γράμμα της. Θυμήσου μια λέξη από αυτές που άκουσες ή σκέψου μια δική σου που να αρχίζει από  αυτό το γράμμα.

• Πάρε χαρτί, μολύβι και ξυλομπογιές και ζωγράφισε κάτι που αρχίζει από το γράμμα της ιστορίας που είδες.
  • Ζήτα από τους γονείς σου να σου γράψουν αυτή τη λέξη και αν θέλεις προσπάθησε να την γράψεις κι εσύ.
  • Φύλαξε τη ζωγραφιά στο συρτάρι σου ή σ΄ένα φάκελο. Αν το κάνεις αυτό για όλες τις ιστορίες και όλα τα γράμματα, σε μερικές μέρες θα έχεις  24 ζωγραφιές – λέξεις.
  • Θα μπορείς τώρα να συρράψεις  ή να κολλήσεις τα χαρτιά σου, ώστε να φτιάξεις ένα βιβλίο. Αυτό θα είναι το δικό σου μοναδικό αλφαβητάρι. Το δικό σου μοναδικό λεξικό.

Δες δυο αλφαβητάρια που είχαν φτιάξει παιδιά του νηπιαγωγείου μας, η Σοφία και ο Νικόλας, πριν από μερικά χρόνια.

ΣΟΦΙΑ-ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ

ΝΙΚΟΛΑΣ-ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ

Σου εύχομαι να περάσεις  όμορφα και δημιουργικά

και καλό αλφαβητάρι!

Με αγάπη,

κα Κάλη

Οι δραστηριότητες που προτείνουμε έχουν σκοπό να διατηρήσουμε την επικοινωνία μας με τους μαθητές μας και  να κρατήσουμε ζωντανό το ενδιαφέρον τους για το σχολείο.

Φροντίζουμε να μην χρειάζονται μεγάλης διάρκειας υποστήριξη από Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, ώστε  να μειώνεται ο χρόνος απασχόλησης  των παιδιών μπροστά σε οθόνες.