Μαρ 30 2020

Ονειρεύομαι ένα ταξιδάκι

Καλημέρα!

Σήμερα είναι Δευτέρα 30 Μαρτίου 2020, έχει λιακάδα και κάνει λίγο κρύο.

Τα σχολεία είναι  ακόμη κλειστά και θα χρειαστεί να μείνουμε στο σπίτι αρκετές μέρες ακόμη για να είμαστε όλοι υγιείς.

Τι είναι όμως αυτός ο κορονοϊός και γιατί εξαιτίας του έκλεισαν τα σχολεία και πρέπει να μείνουμε σπίτι;

Δες αυτή την ταινία με τις φιγούρες playmobil που εξηγεί πολλά πράγματα για τον κορονοϊό.

Μέχρι να γυρίσουμε στο σχολείο, εδώ, στο ιστολόγιo μας, θα σας προτείνουμε παιχνίδια, παραμύθια, τραγούδια και δραστηριότητες και θα λέμε τα νέα μας.

Σήμερα ας θυμηθούμε ένα από τα αγαπημένα μας τραγούδια. Το Ταξιδάκι  🙂

Άκουσέ το:

κι εδώ με τις φωνές των παιδιών του νηπιαγωγείου μας:

Ονειρέψου ένα ταξιδάκι που θα ήθελες να πας και ζωγράφισε το.

Μπορεί να είναι  το ταξιδάκι του τραγουδιού ή ένα άλλο ταξίδι με καράβι  ή με αεροπλάνο ή με αυτοκίνητο.

Μπορεί να είναι το πρώτο ταξίδι που θα ήθελες να πας όταν θα μπορούμε πάλι να βγούμε από τα σπίτια μας.

Σε ένα μέρος που έχεις ξαναπάει και το αγαπάς, στο χωριό ή στην εξοχή ή ένα ταξίδι σε μια χώρα φανταστική. Ό,τι θέλεις εσύ!

Ποιος θέλεις να είναι μαζί σου στο ταξίδι;

Ζήτα από την μαμά ή τον μπαμπά να φωτογραφίσει την ζωγραφιά σου και να μας την στείλει να την βάλουμε στο ιστολόγιο.

Μέχρι να συναντηθούμε στου απείρου την αγκαλιά,

με αγάπη από την κ. Κάλη

Αγαπητοί γονείς

Στο blog του σχολείου και στη σελίδα του σχολείου στο Facebook θα υπάρχει κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή μια πρόταση για τους μαθητές μας.

Θα μπορείτε να στέλνετε τις ζωγραφιές και τα νέας σας στο mail: 46nipath@gmail.com

ή με μήνυμα στη σελίδα του σχολείου στο Facebook