Απρ 01 2020

Οι θεοί των αρχαίων Ελλήνων – 1 (Δίας)

Καλημέρα παιδιά, καλό μήνα!

Θυμάστε που πριν κλείσει το σχολείο μας μιλάγαμε για τα αρχαία χρόνια; Θέλετε να δούμε τι ξέρουμε και τι μπορούμε να μάθουμε επιπλέον για τους θεούς που πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες;

Εδώ είναι το άγαλμα ενός θεού, μήπως μπορείτε να μαντέψετε ποιος είναι; Tί σας έκανε να το καταλάβετε;

Τί γνωρίζετε γ’ αυτόν;

ΔΙΑΣ ή ΖΕΥΣ

Ήταν ο κορυφαίος θεός, πατέρας των θεών και των ανθρώπων. Προστάτης των ξένων, γι´ αυτό τον λέγανε και Ξένιο Δία, προστάτης και των όρκων. Ήταν ο θεός του αίθριου ουρανού αλλά  και των καιρικών μεταβολών. Αυτός έστελνε τους ανέμους, τα σύννεφα, τη βροχή, το χαλάζι, το χιόνι, τον κεραυνό. Ο  κεραυνός είναι το έμβλημά του, όπως επίσης ο αετός. Ζούσε στο παλάτι του στον Όλυμπο, το πιο ψηλό βουνό της Ελλάδας και ήταν παντρεμένος με την θεά Ήρα. Πολλές φορές ερωτευόταν και άλλα όμορφα κορίτσια και για να τα καταφέρει μεταμορφωνόταν σε ότι ήθελε.

Εδώ μπορείτε να δείτε πως ερωτεύτηκε ένα κορίτσι που το λέγανε Ευρώπη.

Ξέρετε ότι στην Αθήνα υπήρχε ένας μεγάλος ναός αφιερωμένος στον Δία; Τα ερείπια του υπάρχουν και τα βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία. Ξέρετε πώς λέγεται;

Στύλοι Ολυμπίου Διός

Μεγάλος ναός προς τιμή του υπήρχε και στην αρχαία Ολυμπία και μάλιστα μέσα στον ναό αυτό υπήρχε ένα μεγάλο χρυσελεφάντινο άγαλμα που είχε φτιάξει ο σπουδαίος γλύπτης Φειδίας. Ήταν ένα από τα επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου. Δυστυχώς δεν έχει σωθεί, χάθηκε στο πέρασμα του χρόνου, ίσως καταστράφηκε σε κάποιον πόλεμο.

Στην Ολυμπία επίσης οι Έλληνες για να τιμήσουν τον Δία οργάνωναν τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Φανταστική απεικόνιση του χρυσελεφάντινου αγάλματος του Δία στην Ολυμπία.

Μπορείτε τώρα να ζωγραφίσετε κάτι απ´ όλα   αυτά που σας έκανε πιο πολλή εντύπωση.

Ή αν θέλετε μπορείτε να φτιάξετε ένα κεραυνό με ένα χαρτόνι και να γίνει ο καθένας σας ένας Δίας.

Ή με τα playmobil   και τα τουβλάκια σας να κάνετε μια κατασκευή που να έχει σχέση με όλα αυτά που αφορούν τον Δία.

Μπορείτε να τα φωτογραφίσετε και να ανταλλάξετε τις φωτογραφίες με κάποιον συμμαθητή σας.

Πολλούς χαιρετισμούς.

Κος Θανάσης

Στο blog του σχολείου και στη σελίδα μας στο Facebook

θα υπάρχει κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή μια πρόταση για τους μαθητές μας.