Απρ 27 2020

Ο σκαντζόχοιρος που ήθελε να τον χαϊδέψουν

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τελευταίες μέρες του Απρίλη και η άνοιξη είναι εδώ, όχι μόνο στα λουλούδια που ανθίζουν αλλά και στα δέντρα που βγάζουν καινούρια κλαδιά και φύλλα, είναι και στα έντομα που πηγαινοέρχονται από λουλούδι σε λουλούδι, είναι και στα ζωάκια που ξυπνάνε από τον χειμωνιάτικο τους ύπνο και χαίρονται τον ήλιο και την ζέστη.

Ο σκαντζόχοιρος είναι ένα από αυτά, αστείος και αγαπητός από τα παιδιά.

Μπορείτε να ακούσετε μια ιστορία που πρωταγωνιστής είναι ένας μικρός σκαντζόχοιρος  πατώντας πάνω στην εικόνα. Ελπίζω να διασκεδάσετε με την ιστορία του.

Θέλετε να ζωγραφίσετε μια εικόνα που σας έκανε εντύπωση ή  να φτιάξετε έναν σκαντζόχοιρο με πλαστελίνη και οδοντογλυφίδες ή σπίρτα ή κομμένα καλαμάκια και να μας στείλετε φωτογραφία για να μπει στο ιστολόγιό μας; Σας δίνω ιδέες με τις παρακάτω φωτογραφίες.

Βρήκα κι ένα πολύ ωραίο λίμερικ (τα λίμερικ είναι μικρά αστεία ποιήματα που είναι λίγο σαν παιγνιδόλεξα).Το έγραψε μια ποιἠτρια που λέγεται Λιάνα Αρανίτου.

Ο ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ ΣΚΑΝΤΖΟΧΟΙΡΟΣ

Ένας σκαντζόχοιρος χοντρός που έμενε στα Σπάτα

έτρωγε μόνο αυγά βραστά και τά ´θελε μελάτα.

Έπινε όμως τα αυγά σαν να ῾τανε νεράκι

κι απ῾ τα πολλά του τα κιλἀ έμοιαζε γουρουνάκι.

Μπορείτε να το αποστηθίσετε, έχει πολλή πλάκα.

Καλή εβδομάδα!

Ο κύριος Θανάσης.

Φροντίζουμε να μην χρειάζονται μεγάλης διάρκειας υποστήριξη από Ηλεκτρονικό Υπολογιστή,

ώστε  να μειώνεται ο χρόνος απασχόλησης  των παιδιών μπροστά σε οθόνες.