Μάι 27 2020

Εξερευνώντας τα δέντρα της γειτονιάς μου

Τα ευχάριστα νέα τα έχεις μάθει! Σε λίγες μέρες ανοίγει το σχολείο και θα ξανασυναντηθούμε!

Ναι! την Δευτέρα 1η Ιουνίου, αρχίζει το Καλοκαίρι και θα ανοίξει και πάλι το σχολείο!

Μερικά πράγματα βέβαια θα χρειαστεί να γίνονται λίγο διαφορετικά γιατί πρέπει να  συνεχίσουμε να προσέχουμε την υγεία μας και την υγεία των φίλων μας και της οικογένειάς μας.

Θα βρούμε καινούργιους τρόπους να παίζουμε. Πολύ σύντομα θα ενημερώσουμε τους γονείς σου για όλες τις λεπτομέρειες.

Μέχρι τότε σε προσκαλώ να κάνεις  μια μικρή εξερεύνηση στη γειτονιά σου.

Μερικές φορές περπατάμε βιαστικά και δεν βλέπουμε όλα όσα υπάρχουν γύρω μας.

Προχθές, περπατούσα σε ένα δρόμο κοντά στο σπίτι μου και για πρώτη φορά πρόσεξα πως στον κήπο μιας πολυκατοικίας υπάρχει μια μουσμουλιά με ολόχρυσα γλυκά μούσμουλα.

Ένα δέντρο για να μεγαλώσει και  να γίνει ψηλό περνάνε μερικά χρόνια.  Για να αναπτυχθεί χρειάζεται χώμα, νερό, αέρα και ήλιο.

Δες σε αυτό το βίντεο ένα μικρό δέντρο να μεγαλώνει.

Κι εδώ τον κύκλο της ζωής μια μηλιάς.

• Βγες μια μικρή βόλτα στη γειτονιά μαζί με τους γονείς σου. Πάρε μαζί σου χαρτί και μολύβι.
  • Υπάρχουν δέντρα κοντά στο σπίτι σου;
  • Παρατήρησε τα. Πόσο ψηλά είναι, αν έχουν χοντρό ή λεπτό κορμό. Παρατήρησε το σχήμα των φύλλων τους. Είναι ανθισμένα; Έχουν καρπούς;
  • Μέτρησε πόσα δέντρα θα δεις στη διαδρομή σου και γράψε στο χαρτί σου τον αριθμό.
  • Ζήτα την βοήθεια των γονιών σου για να φωτογραφίσετε το δέντρο που σου αρέσει πιο πολύ.
  • Μάθε το όνομα του.
  • Όταν γυρίσεις στο σπίτι ζωγράφισε στο χαρτί σου το δέντρο που σου άρεσε. Βάλε την φαντασία σου και χρώματα πολλά και ζωγράφισε το δέντρο σου, όπως θέλεις εσύ.

Δες μερικά δέντρα που είχαν ζωγραφίσει παιδιά του νηπιαγωγείου μας πριν μερικά χρόνια.  Στο τέλος είχαμε φτιάξει μέσα στην τάξη ένα ολόκληρο δάσος  με πολύχρωμα φανταστικά δέντρα.

Κι ένα αστείο τραγούδι που μπερδεύει πάνω στο δέντρο του κήπου τα λουλούδια, τα πουλιά, τα άγρια ζώα και τα θαλασσινά  😆

Σου εύχομαι να περάσεις όμορφα στην  μικρή σου εξερεύνηση.

Σου στέλνω την αγάπη μου!

Καλή αντάμωση!

Δεν θα υπάρχει άλλη  ανάρτηση αυτή την εβδομάδα.

Περιμένουμε τις ειδικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ

για να οργανώσουμε τον χώρο του νηπιαγωγείου.

Θα σας ενημερώσουμε για όλες τις λεπτομέρειες με e-mail.