Μάι 25 2020

Γλωσσοδέτες

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!
Σήμερα σας έχω γλωσσοδέτες. Ξέρετε τι είναι νομίζω, έχουμε μάθει στο σχολείο μερικούς. Η γλώσσα μας όταν προφέρει τα γράμματα με τα οποία σχηματίζονται οι λέξεις ,αλλάζει θέση μέσα στο στόμα μας.

Σταθείτε μπροστά σε έναν καθρέφτη και παρατηρείστε την γλώσσα σας καθώς προφέρετε διάφορα γράμματα:

Α-Δ-Θ-Λ-Ρ-Σ…

Οι γλωσσοδέτες είναι μικρές φράσεις που όταν τις λέμε μας δένουν την γλώσσα σαν κόμπο, μας δυσκολεύουν δηλαδή να τις πούμε. Είναι μεγάλο στοίχημα λοιπόν να μπορέσει κάποιος να πει έναν γλωσσοδέτη χωρίς να μπερδευτεί.

Πάμε να δοκιμάσουμε; Μην ξεχνάτε ότι για να τα καταφέρετε πρέπει να τους πείτε πολλές φορές.

Να κι άλλος ένας:

Kι άλλος ένας :

Θέλετε παραπάνω; Ορίστε:

Μην απογοητευτείτε αν δεν τα καταφέρετε, είναι αστείο αυτό το μπέρδεμα της γλώσσας. Μπορείτε να επαναλαμβάνετε αυτές τις φράσεις παρέα και με τους γονείς σας.
Ξέρετε εσείς κάποιον γλωσσοδέτη;
Μπορείτε να τον εικονογραφήσετε αν θέλετε και να μας τον στείλετε.

Καλή επιτυχία,
Κος Θανάσης.