Μάι 01 2020

Πρωτομαγιά

Καλημέρα σας,
καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά!

Σήμερα αν ήμασταν στο σχολείο, στην παρεούλα μας, θα φτιάχναμε το ημερολόγιο: θα βρίσκαμε την κάρτα με την ημέρα Παρασκευή, την κάρτα με τον μήνα Μάιο που αρχίζει σήμερα και θα βάζαμε τον αριθμό 1 μιας και είναι είπαμε η πρὠτη μέρα του, η Πρωτομαγιά που είναι η γιορτή της άνοιξης και των λουλουδιών.

Κοιτάξτε  ένα πολύ όμορφο βίντεο που δείχνει λουλούδια. Ξέρετε πόσα είδη φυτών υπάρχουν στη γη; 390.000. Πολύ μεγάλος αριθμός, έτσι δεν είναι; Πολλά από αυτά κινδυνεύουν να εξαφανιστούν.

Αν ήμασταν στο σχολείο σήμερα θα φτιάχναμε κι ένα ωραίο πρωτομαγιάτικο στεφάνι και θα το κρεμάγαμε πάνω από την πόρτα της εισόδου!

• Μπορείτε στο σπίτι να φτιάξετε ένα στεφάνι με ήμερα λουλούδια που έχετε στις γλάστρες σας ή αγριολούλουδα που μπορείτε να μαζέψετε αν βγείτε βόλτα.
  • Ή να ζωγραφίσετε ένα στεφάνι με διαφορετικά είδη λουλουδιών, έτσι θα είναι πολύ όμορφο.
  • Άλλη μία ιδέα είναι να φτιάξετε λουλούδια με την γιαπωνέζικη τεχνική οριγκάμι, όρι και κάμι λένε στην Ιαπωνία το δίπλωμα χαρτιού. Εδώ μπορείτε να δείτε πως γίνεται μια τουλίπα.

Δείτε μερικές ακόμη ιδέες για να φτιάξετε λουλούδια από χαρτί.

Αν έχετε και κάποια άλλη ιδέα για λουλούδια περιμένουμε να την δούμε.

• Εδώ μπορείτε να ακούτε κι ένα πολύ όμορφο τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου που είναι πολύ ανοιξιάτικο και αισιόδοξο.

Το ρεφρέν του λέει:

Μη μιλάς άλλο για αγάπη η αγάπη είναι παντού
στην καρδιά μας στη ματιά μας τρώει τα χείλη τρώει το νου
όταν θα ‘χουμε υποφέρει καλημέρα θα μας πει
θα μας φύγει θα ξανάρθει κι όλο πάλι απ’ την αρχή.

Με πολλή αγάπη
Κος Θανάσης

Φροντίζουμε να μην χρειάζονται μεγάλης διάρκειας υποστήριξη από Ηλεκτρονικό Υπολογιστή,

ώστε  να μειώνεται ο χρόνος απασχόλησης  των παιδιών μπροστά σε οθόνες.