front 1

45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Το σχολείο μας είναι γνωστό ως δημοτικό σχολείο “του Μάνιου”.

Ο Γεώργιος Μάνιος ήταν δάσκαλος του σχολείου από το έτος ιδρύσεώς του το 1914. Από το 1922 έως το 1950 διετέλεσε διευθυντής , οπότε και συνταξιοδοτήθηκε.

Το 1914, λειτούργησε ένα εξατάξιο σχολείο με την ονομασία  “Β Πλήρες εξατάξιον Δημοτικόν σχολείον Αρρένων Θεσσαλονίκης”, στεγαζόμενο σε ιδιωτικό κτήριο της οδού Κασσάνδρου. Το 1917 το σχολείο μεταφέρθηκε προσωρινά, λόγω πυρκαγιάς, σε διδακτήριο που υπήρχε στο οικόπεδο μεταξύ των οδών Ολυμπιάδος-Θεοτοκοπούλου-Βλαχάβα.

Επί Τουρκοκρατίας το οικόπεδο χρησιμοποιούνταν ως νεκροταφείο. Το παλιό  διδακτήριο χτίστηκε με πλίνθους και υλικά από το νεκροταφείο και διατηρήθηκε ως το 1956 που αντικαταστάθηκε από το σημερινό κτίσμα ( Παναγόπουλος, 2007).

Διαβάσετε περισσότερα για την ιστορία του σχολείου μας στην αντίστοιχη σελίδα του ιστολογίου μας.

Σήμερα το σχολείο λειτουργεί ως 11/θέσιο ενιαίου τύπου ολοήμερο σχολείο. Υπάρχει βιβλιοθήκη, αίθουσα υπολογιστών, γυμναστικής, αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων και εργαστήριο ζωγραφικής.

Πατήστε στο εικονίδιο του σχολείου για να δείτε τα πλήρη στοιχεία.