Αρχίζουν οι εγγραφές για το ολοήμερο πρόγραμμα του σχολικού έτους 2020-2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

αρχίζουν οι εγγραφές για το ολοήμερο πρόγραμμα του σχολικού έτους 2020-2021. Σύμφωνα με την εγκύκλιο που μας απεστάλη:

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1. Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.
  2. Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,
  • πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι.

Μπορείτε να επιλέξετε την πρωινή ζώνη από 7.15 εως 8.00. (Μόνο για τους μαθητές που φοιτούν στο Ολοήμερο.)

Τα παιδιά που θα φοιτήσουν στο Ολοήμερο μπορούν να αποχωρούν 3 μ.μ. και 4.μ.μ.

Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή,  θα πρέπει μέχρι τις 15 Ιουνίου να έχετε υποβάλει στο σχολείο την αίτηση:

Τα  δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω μπορείτε να  τα προσκομίσετε μέχρι τέλος Ιουνίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Επειδή ο προγραμματισμός για τα τμήματα του ολοήμερου γίνεται τώρα, παρακαλείσθε να κάνετε την αίτηση  ακόμα και αν δεν είστε σίγουροι γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να εγγραφούν τα παιδιά  εκ των υστέρων.

Σας επισυνάπτω την αίτηση του Ολοήμερου. Μπορείτε να την στείλετε ηλεκτρονικά ή να μας την δώσει το παιδί σας.

Η βαθμολογία του Β΄τριμήνου και του Γ΄ τριμήνου καθώς και οι τίτλοι προόδου θα δοθούν στο τέλος των μαθημάτων στους μαθητές σε κλειστούς φακέλους χωρίς την φυσική παρουσία γονέων σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου.