Εγγραφές

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 75-79

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 210.57.71.417

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020- 2021

Για τη σχολική χρονιά 2020 – 2021 εγγράφονται τα νήπια που έχουν γεννηθεί κατά τo έτος 2015 και τα προνήπια (έτος γέννησης 2016).

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου μας περικλείονται  από τη λεωφόρο  Θηβών, τη λεωφόρο Παναγή Τσαλδάρη  και τη Μ. Αλεξάνδρου.

Οι εγγραφές θα γίνονται από 15/5/20 έως 30/5/20 ηλεκτρονικά  σύμφωνα με την εγκύκλιο 55114/ 13-05-2020.

Βήματα γονέα/κηδεμόνα

1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας.
  2. Χρήση κωδικών: Για την είσοδό σας στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) απαιτείται η χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  3. Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: συμπληρώνεται κινητό τηλέφωνο και τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) μέσω του οποίου θα ενημερωθείτε για την πορεία της αίτησής του.

1. Ειδοποιούμε το σχολείο με e- mail να εγκρίνει την αίτηση
  2. και εφόσον εγκριθεί προσκομίζουμε στο σχολείο
    1. Ατομικό δελτίο υγείας νηπίου (δίνεται από το σχολείο, συμπληρώνεται από τον παιδίατρο/άλλους ιατρούς και επιστρέφεται στο αρχείο του σχολείου)
    2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλου έγκυρου εγγράφου, όπου αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
    3. Δικαιολογητικά για το προαιρετικό ολοήμερο: Βεβαίωση του φορέα εργασίας ή κάρτα ανεργίας ή για τους αυτοαπασχολούμενους, πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου

Ρίζου Ελένη

2 thoughts on “Εγγραφές

1. Καλησπέρα σας
    Κατ’ αρχάς να μας συγχωρέσετε για την καθυστέρηση της απάντησής μας – στο τέλος της σχολικής χρονιάς το πρόγραμμά μας είναι ιδιαίτερα γεμάτο και προτεραιότητα έχουν οι μαθητές που …αποφοίτησαν σήμερα!
    Η καινούρια σχολική χρονιά, σύμφωνα με την πληροφόρηση που έχουμε από τον τύπο προγραμματίζεται να ξεκινήσει στις 8 Σεπτέμβρη, ωστόσο όταν θα ανακοινωθεί επίσημα θα σας ενημερώσουμε με σχετική ανάρτηση (τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη). Και φυσικά την πρώτη μέρα – ημέρα αγιασμού – τα νήπια και όλα τα παιδιά του δημοτικού συνοδεύονται από τους γονείς τους – κηδεμόνες.
    Ως τότε ενημερώστε στη μικρή σας για το νέο της σχολείο, χωρίς υπερβολές όμως, … και χαρείτε το καλοκαίρι!
    Καλό καλοκαίρι!

2. Καλησπέρα,

Υπάρχει καμία πληροφόρηση σχετικά με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς (2014-15) και τον αγιασμό; Μπορούν να παρευρεθούν και γονείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μιχάλης Μαντάς