Εγγραφές για το νέο σχολικό έτος

Για το σχολικό έτος 2019-20 εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία μαθητές γεννημένοι το 2014 και το 2015.

Από τη φετινή χρονιά στο Δήμο Περιστερίου είναι υποχρεωτική η φοίτηση των προνηπίων.

Τα όρια της περιφέρειας του σχολείου περικλείονται από τις λεωφόρους Θηβών, Π. Τσαλδάρη, Β. Αλεξάνδρου.

Οι εγγραφές θα γίνονται από 6/5/19 έως 20/5/19 και ώρα 13:00 – 14:00.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας δίνεται και το πρωί 8:15 πριν την έναρξη του μαθήματος ή αναζητείται στο διαδίκτυο στον παρακάτω σύνδεσμο.

Για την εγγραφή νηπίων απαιτούνται:

1. Αίτηση εγγραφής από το γονέα (δίνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο )
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το σχολείο)
  3. Ατομικό δελτίο υγείας νηπίου (δίνεται από το σχολείο, συμπληρώνεται από τον παιδίατρο/άλλους ιατρούς και επιστρέφεται στο αρχείο του σχολείου)
  4. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλου έγκυρου εγγράφου, όπου αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια. (όχι φωτοτυπία)
  5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ στο όνομα ενός γονέα, όπου φαίνεται ο μόνιμος τόπος διαμονής του νηπίου. (όχι φωτοτυπία)
  6. Υπεύθυνη δήλωση για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση των νηπίων (δίνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο).
  7. ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ βεβαίωση του φορέα εργασίας ή κάρτα ανεργίας και για τους δυο γονείς. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους κλπ αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.
  8. Τέλος γίνονται δεκτές αιτήσεις για μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες ή είναι πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας.

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου

Ρίζου Ελένη