Μένουμε σπίτι …μαζί!!!

Στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, λόγω της πανδημίας που ταλανίζει τη χώρα μας, δημιουργούνται ιδιαίτερες εκπαιδευτικές και μαθησιακές ανάγκες, με κυριότερη την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών και εκτός σχολικής τάξης για το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία.

Αποφασίσαμε να ενωθούμε και με άλλα νηπιαγωγεία της Ελλάδας σε μια προσπάθεια να είμαστε μαζί διαδραστικά. Σε εβδομαδιαία βάση θα αναθέτουμε στα παιδιά “μια αποστολή” και θα περιμένουμε να μας στέλνουν τις προσπάθειές τους. Θα τις επεξεργαζόμαστε και θα τις ανακοινώνουμε σε μια κοινή πλατφόρμα στο eTwinning και στο blog του σχολείου μας. Το έργο αυτό έχει τίτλο “Μένουμε σπίτι … μαζί” . Με το έργο αυτό φιλοδοξούμε να δοθεί μια ευκαιρία εκπαιδευτικοί και μαθητές όλης της χώρας να επικοινωνούν και να εκφράζονται, σε μια προσπάθεια να ξεπεράσουν μαζί την κρίση που βιώνουν.

Ξεκινάμε με την πρώτη αποστολή μας:

Παρακαλούμε να στέλνετε τις φωτογραφίες σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση του νηπιαγωγείου μας mail@44nip-perist.att.sch.gr