Φέτος πετάμε ψηλά!!

Πέρασε κιόλας ο Σεπτέμβρης και ‘μεις έχουμε ήδη ξεκινήσει τα ταξίδια μας!

parousiologio

Όλα ξεκίνησαν στις 11 Σεπτέμβρη στο 44 Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Περιστερίου. Καινούρια σχολική χρονιά, καινούριο σχολείο, νέο πρόγραμμα, νέοι συμμαθητές, νέες δασκάλες!!

paroysiologio -taftisi

Επιτακτική ανάγκη να γνωριστούμε. Παρουσιάζουμε τον εαυτό μας… αυτό δηλαδή που βλέπουμε στον καθρέπτη!

onoma -perigrafi

Κάνουμε ομάδες με τους φίλους μας και παίζουμε στις γωνιές του σχολείου ή ζωγραφίζουμε μαζί.

arxiko omades

Βρίσκουμε  πόσα γράμματα έχει το όνομά μας. Έχουμε ένα μολύβι βοηθό γι αυτό και βάζουμε τόσα μανταλάκια όσα και τα γράμματα μας…

onoma mantalaki

Φτιάχνουμε το όνομα μας με μανταλάκια διαβάζοντας την “συνταγή” στο μολυβάκι μας.

onoma me sintagi

Κι αφού εξασκηθήκαμε στην ανασύνθεση του ονόματός μας  ξαναγυρίσαμε στην παρεούλα για παιχνίδι. Ώρα να μάθουμε και τα αρχικά γράμματα των φίλων μας με ..πηδηματάκια!

onoma diadromes

Τώρα είμαστε έτοιμοι να πάρουμε … ένα δρόμο για το σπίτι!

arxiko dromos

και αφήνουμε στην τάξη τον δικό μας πίνακα αναφοράς με τα γράμματα που έχουν σημασία για μας!!

arxiko mpaloni