“Χαμόγελα ζεστά με δόντια αστραφτερά” – μέρος 2ο

…συνέχεια από την προηγούμενη ανάρτηση μας. Δείτε εδώ!

dontia - ainigma

Ελπίζουμε να το βρήκατε την απάντηση στο αίνιγμα μας, γιατί σας έχουμε καινούρια αινίγματα και

• Είκοσι βασιλοπούλες μέσα σε ένα ροζ παλάτι

• Φράχτης πάνω, φράχτης κάτω ή πάνω τραπέζι, κάτω τραπέζι.

• Άσπρο πάτωμα και κυρά το σφουγγαρίζει

• Απάνω κόφτει, κάτω κόφτει, στη μέση κόρη λέει και λέει

Παροιμίες και εκφράσεις

«Ήλιος με δόντια»

«Του χάριζαν ένα γάιδαρο κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια»

«Πονάει το δοντάκι του»

Γλωσσικά παιχνιδίσματα

Φτιάξαμε σύνθετες λέξεις και παίξαμε με αυτές! Επίσης με χαρά διαπιστώσαμε ότι δόντια έχει το μαχαίρι, το πριόνι, ο τροχός και ο οδοντωτός σιδηρόδρομος. Ενώ μπορούμε να βοηθήσουμε στην οικονομική κρίση διότι όλοι έχουμε πάνω μας μερικούς τραπεζίτες!!

Ομαδοποιήσεις, μετρήσεις και στατιστικά

Μάθαμε πόσα δόντια έχουν τα μικρά παιδιά και πόσα οι ενήλικοι. Μετρήσαμε πόσα παιδιά στην τάξη μας έχουν καινούριο δοντάκι ενώ διαπιστώσαμε ότι όλα τα δόντια δεν είναι ίδια.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Παράλληλα με μια παραλλαγή του επιτραπέζιου παιχνιδιού «Φιδάκι» θυμόμαστε τι μας βοηθάει για να έχουμε αστραφτερό χαμόγελο και τι μας εμποδίζει.

Κουκλοθέατρο

Εμπλουτίσαμε τη γωνιά του κουκλοθέατρου με τους «ήρωες της στοματικής κοιλότητας» και δημιουργήσαμε μικρές, διασκεδαστικές και αυτοσχέδιες ιστορίες.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ιδέες πήραμε από ένα αγαπημένο μας παραμύθι.

τρυποδοντης

Επίσκεψη οδοντιάτρων ξανά στην τάξη μας

πηγή: https://sarwnikos.files.wordpress.com/2013/06/dsc076830.jpg

Στα πλαίσια του προγράμματος για την προαγωγή της στοματικής υγείας στα σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μας, που υλοποιείται από οδοντιάτρους, υπαλλήλους της Περιφέρειας Αττικής επισκέφτηκε την τάξη μας ομάδα οδοντιάτρων κι αφού μας ενημέρωσαν για το πώς πλένουμε τα δόντια μας και για τους εχθρούς των δοντιών μας εξέτασαν και ενημέρωσαν γραπτά τους γονείς μας.

Κάποια παιδάκι ίσως χρειαστεί να βάλλουν σιδεράκια για να έχουν πιο ίσια δοντάκια σαν τη Μέλπω, τη μοναδική!

μελπω

Όμως δεν πήγαμε μόνο εμείς στον οδοντογιατρό …αλλά και ο κροκόδειλος!

krokodeilow phge

Μάθαμε ότι και τα ζώα έχουν δόντια και μάλιστα το σχήμα των δοντιών τους εξαρτάται από το είδος της τροφής που τρώει το καθένα.

Η φύση δηλαδή φρόντισε γι όλους κι όσο κι αν προσπαθούμε είναι δύσκολο τελικά να την ξεπεράσουμε! Αυτό το μάθαμε από ένα άλλο παραμύθι που διαβάσαμε στα πλαίσια της μετάβασης στο Δημοτικό.

ολυκος παι

Και για το τέλος αφήσαμε ένα τερατάκι …ένα γλυκό τερατάκι που έγινε καρδάκι.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Θα το πάρουμε στο σπίτι μας να το κρεμάσουμε για να μας «δείχνει τα δόντια του» όταν ξεχνάμε τα τρία μυστικά για δόντια αστραφτερά!

3 μυστικά

Πηγές:

ΓΕΡΑ ΔΟΝΤΙΑ … ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΥΓΕΙΑ, Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία, Εκπαιδευτικό υλικό αγωγής της στοματικής υγείας για μαθητές 9 – 12 ετών.

ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ, Οδηγός για νηπιαγωγούς, Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας, 1997

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΤΙΝΤΙΚΟΥ, ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 5: Τα δόντια μας, ΑΘΗΝΑ 2003 (ΕΠΕΑΕΚ – Γ’ ΚΠΣ)

4 σχόλιαστο ““Χαμόγελα ζεστά με δόντια αστραφτερά” – μέρος 2ο