“Το ΑλφαΒητάρι με τα ζώα”

Φέτος, τα αγαπημένα μας ζωάκια ανέλαβαν να μας μάθουν την ΑΒ.  Επίσης μας βοηθούν να φτιάξουμε  “Το ΑλφαΒητάρι με τα ζώα” το οποίο θα είναι ψηφιακό και θα “εκδοθεί” στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Το αλφαβητάρι μας περιλαμβάνει 24 ποιήματα για 24 διαφορετικά ζώα. Κάθε ένας από εμάς υιοθετεί ένα ζωάκι και όλοι μαζί μαθαίνουμε τα ποιηματάκια με τα ζώα. Δεν θα σας πούμε περισσότερα … γιατί έχουμε πολλή δουλειά!

Μπορείτε όμως να μας ακούσετε (πατώντας κλικ στο κάθε γράμμα) και να δείτε το υλικό που έχουμε ετοιμάσει μέχρι τώρα:

όπως αχινός

Γγ όπως γάιδαρος

Δδ όπως δελφίνι

Εε όπως ελέφαντας

Ζζ όπως ζέβρα

Κκ όπως κόκορας

Μμ όπως μύγα

Ννόπως νυφίτσα

Ππ όπως παπί

Ρρ όπως ρινόκερος

Σσς όπως σκουλήκι