Το Ιστολόγιο του 41ου Δημοτικού Σχολείου Περιστερίου

Κάκτου & Αγ. Ιεροθέου – Τηλ. & FAX 2105759937

Ασφαλώς πλοηγούμαι !

Το Σχολείο μας τηρεί απαρέγκλιτα τις οδηγίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, αποκλειστικού φορέα παροχής πρόσβασης στο διαδίκτυο για τις σχολικές μονάδες σχετικά με την ανάρτηση video ή φωτογραφιών. Δείτε τις οδηγίες εδώ.

Για να κατεβάσετε, να συμπληρώσετε / υπογράψετε και να στείλετε στη Διεύθυνση του Σχολείου την Υπεύθυνη Δήλωση Συγκατάθεσης Γονέα για τη δημοσίευση εικόνων ή video, πάντοτε με πιστή εφαρμογή των δεσμεύσεων / οδηγιών του ΠΣΔ κάντε κλικ εδώ. Για να κατεβάσετε την Υπεύθυνη Δήλωση σε συμπιεσμένη μορφή με δυνατότητα επεξεργασίας (ηλεκτρονικής συμπλήρωσής της) κάντε κλικ εδώ.

Για να ενημερωθείτε υπεύθυνα για την ασφαλή πρόσβαση παιδιών και εφήβων στο διαδίκτυο κάντε κλικ εδώ και εδώ.

Δείτε ακόμα για το θέμα της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου :

Πρόγραμμα Safer Internet της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (στην αγγλική γλώσσα)

Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης insafe (στην αγγλική γλώσσα)

Ανοιχτή γραμμή καταγγελιών για παράνομο ή επιβλαβές περιεχόμενο στο Διαδίκτυο – Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Μονάδα Εφηβικής Υγείας – Β΄ Παιδιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού»

Πανευρωπαϊκό Σύστημα Πληροφόρησης για τα Ηλεκτρονικά Παιχνίδια (PEGI) (στην ελληνική γλώσσα)

Θεματικό Δίκτυο EU Kids Online (στην ελληνική γλώσσα)

Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα

Δείτε επίσης :

Saferinternet.gr Webinars

1. Netiquette: κανόνες της ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς
  2. Cyberbullying
  3. Παράνομο περιεχόμενο
  4. Καταγγελία παράνομου περιεχομένου
  5. Βασικές συμβουλές για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και του κινητού τηλεφώνου – Μέρος Α’
  6. Βασικές συμβουλές για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και του κινητού τηλεφώνου – Μέρος Β’
  7. Πως να προστατευόμαστε στο Διαδίκτυο (Internet). Μέρος 1ο
  8. Πως να προστατευόμαστε στο Διαδίκτυο (Internet). Μέρος 2ο
  9. Βασικές συμβουλές για την ορθή και με κριτική σκέψη διαχείριση των προσωπικών μας δεδομένων στο Facebook

Παντοπωλείο «Το Διαδίκτυο»

1. Άμα σου αρέσουν οι φωτογραφίες!
  2. Θέλεις ένα αυτοκίνητο τώρα; Πανεύκολο!
  3. Είσαι πονηρούλης, έτσι δεν είναι;
  4. Με λένε Μαρία!
  5. Δίαιτες εξπρές σε τιμή ευκαιρίας!

Ε τι; Μπακάλικο είμαστε; Teaser «κριτική σκέψη»

Διάφορα

1. Πριν δημοσιεύσεις, σκέψου!
  2. Βάλε τέλος στην παρενόχληση!
  3. Σε ποιο κόσμο ζεις;

Όταν βλέπεις κάτι παράξενο στο Διαδίκτυο, πάντα να ζητάς βοήθεια!

Από το Βίντεο.sch.gr

1. Τα λέμε αργότερα, Σάρα
  2. Θα έκανες το ίδιο και στον πραγματικό κόσμο;
  3. Δεν είσαι τόσο ανώνυμος όσο νομίζεις
  4. Μα, ξέρω τι κάνω!
  5. Εσύ αποφασίζεις τι πρέπει να γνωρίζουν οι άλλοι για σένα
  6. Η μαγεία πίσω από τη μαγεία

Καλώς ήρθατε !!!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου σας καλωσορίζουν στο Ιστολόγιο και σας εύχονται μια ευχάριστη και χρηστική περιήγηση !

Ώρα Ελλάδας

Μετάφραση του Ιστολογίου

Πρόσφατα σχόλια !

Σκακιστική άσκηση

RSS Τα νέα του Β΄ Επιπέδου ΤΠΕ

Το 41ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, που εδρεύει στο Περιστέρι στη συμβολή των οδών Κάκτου & Αγίου Ιεροθέου, ιδρύθηκε με το ΦΕΚ 289/1-10-1977 και η οργανικότητά του (6θέσιο) ορίστηκε με το ΦΕΚ 190 τ.Α΄/22-08-1979, ενώ το Ολοήμερο ορίστηκε με το ΦΕΚ 1130/30-08-2001. Με το ΦΕΚ 1346/31-8-2004 τ. Β΄, προστέθηκε μία (1) επιπλέον οργανική θέση δασκάλου (Π.Ε 70) στο Ολοήμερο.

Το σχολικό έτος 2005 – 2006 ιδρύθηκε οργανική θέση καθηγητή Φυσικής Αγωγής (Π.Ε 11) με το ΦΕΚ 492/18-4-2006 τ. Β΄

Το σχολικό έτος 2015 – 2016 ιδρύθηκε οργανική θέση καθηγητή Αγγλικής Γλώσσας (Π.Ε 06) με το ΦΕΚ 2491/12-8-2016 τ. Β΄. Η θέση καλύφθηκε από το σχολικό έτος 2016 – 2017.

Το σχολικό έτος 2015 – 2016 ιδρύθηκε Τμήμα Ένταξης στο σχολείο μας με το ΦΕΚ 2540/18-8-2016 τ. Β΄. Το Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας επανδρώθηκε το σχολικό έτος 2016 – 2017.

Το σχολικό έτος 2018 – 2019 ιδρύθηκε Τάξη Υποδοχής ΖΕΠ στο σχολείο μας με το ΦΕΚ 4528/17-10-2018 τ. Β΄.

Το ίδιο σχολικό έτος (2018 – 2019) το σχολείο μας εντάχθηκε στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών της χώρας δυνάμει της Φ.17/47528/Δ1/28-3-2019 Υπουργικής Απόφασης.

Το τρέχον σχολικό έτος (2018 – 2019) το σχολείο λειτουργεί με έξι (6) τμήματα και έχει 123 μαθητές.

Για οποιαδήποτε απορία, πρόβλημα ή/και καλόπιστη κριτική μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλ. 210 / 5759937  ή/και στο 41dimperisteriou@gmail.com .

Ο καιρός στην Αθήνα !

Μετρητής επισκεψιμότητας ανά χώρα προέλευσης