Καλό καλοκαίρι!

Αγαπητά μας παιδιά, αγαπητοί γονείς,

μια ακόμη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Μια χρονιά περίεργη, ασυνήθιστη, καθώς έκανε την εμφάνισή του ο κορονοϊός και μείναμε μακριά από το σχολείο για τρεις περίπου μήνες.

Γονείς, στα χέρια σας έχετε το φάκελο του παιδιού με εργασίες που δημιούργησε κατά τη φοίτησή του στο νηπ/γείο. Αφιερώστε λίγο χρόνο και δείτε μαζί με το παιδί τις δημιουργίες του. Συζητήστε, ρωτήστε, αφήστε του χρόνο να σας περιγράψει την εργασία του. Μην κάνετε τη σύγκριση με αδελφάκια ή άλλα γνωστά σας παιδιά. Επικεντρωθείτε στην πρόοδο που σημείωσε το ίδιο το παιδί από την αρχή της σχολικής χρονιάς ως το τέλος.

Ασχοληθείτε δημιουργικά με το παιδί σας κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών και μην παραλείπετε να του διαβάζετε παραμύθια.

Σας ευχόμαστε από καρδιάς ξέγνοιαστες διακοπές και ανυπομονούμε να ξαναβρεθούμε το Σεπτέμβρη.

Οι νηπιαγωγοί του 40ου νηπ/γείου Πατρών