Μαθησιακές Δυσκολίες

Είμαι δυσλεκτικός

Η πραγματική διάσταση της μάχης ενός δυσλεκτικού παιδιού που απογοητεύεται, αιωρείται μεταξύ απαισιοδοξίας και αποτυχίας, πασχίζει να αποδείξει ότι έχει δυνατότητες αλλά η αδυναμία του να συμβαδίσει με τους υπόλοιπους συμμαθητές του, όταν μπροστά του ορθώνονται γράμματα και αριθμοί, τον γεμίζουν άγχος και αποτυχία! Μία μικρού μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων που δημιούργησαν δύο Νορβηγοί φοιτητές, ο Μαντς και η Κέιτι η οποία παρακολουθεί έναν μαθητή με δυσλεξία. Τα εμπόδια που ορθώνονται στο νου του, οι σκέψεις, οι αγωνίες, τα αδιέξοδα και το άγχος του να είναι σαν όλα τα παιδιά αλλά και να μην απογοητεύσει όσους επενδύουν πάνω του.

Οι ξεχωριστές ικανότητες των παιδιών με αυτισμό

Το ίδρυμα Orange σε συνεργασία με τον Ισπανό καλλιτέχνη Miguel Gallardo παρουσιάζουν την Ακαδημία των Ειδικών, μια μικρού μήκους animation ταινία. Η ταινία είναι αφιερωμένη στα ιδιαίτερα ταλέντα τα οποία πολλά παιδιά με αυτισμό έχουν και τα οποία δεν είναι πάντοτε κατανοητά σε όσους δεν τα γνωρίζουν. Επειδή οι άνθρωποι με αυτισμό είναι πολύ πιο ικανοί από εμάς σε μερικά πράγματα, απλά βλέπουν και αισθάνονται τον κόσμο διαφορετικά …

Το ταξίδι της Μαρίας

Το Ίδρυμα Orange σε συνεργασία με τον καλλιτέχνη Miguel Gallardo, πατέρα ενός αυτιστικού κοριτσιού, δημιούργησαν «Το ταξίδι της Μαρίας», ένα υπέροχο animation μικρού μήκους που σκοπό έχει να ενημερώσει το κοινό για το τι είναι αυτισμός. «Το ταξίδι της Μαρίας» είναι ένα σύντομο ταξίδι στον εσωτερικό κόσμο μίας αυτιστικής εφήβου. Ένα ταξίδι γεμάτο χρώμα, αγάπη και δημιουργικότητα, το οποίο ξεκινά από την κατανόηση από τη μεριά των γονέων της, οι οποίοι βλέπουν την κόρη τους να συμπεριφέρεται με «διαφορετικό» τρόπο.