Χριστουγεννιάτικα “λαλάγγια”.

20 Δεκεμβρίου 2019 40ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

Η λέξη Χριστούγεννα φέρνει στο μυαλό μας και τη λεξη Καλικάντζαροι. Είναι εκείνα τα πλασματάκια τα άσχημα με μεγάλες μύτες και μυτερά αυτιά που όλον τον χρόνο είναι στα έγκατα της γης και προσπαθούν να κόψουν το μεγάλο δέντρο που τη στηρίζει. Τα Χριστούγεννα όμως, βλέπουν τα φώτα στους δρόμους, ακούν μουσικές, μυρίζουν γλυκά και γιορτές και ανεβαίνουν στη γη για να κάνουν σκανταλιές πειράζοντας τον κόσμο. Στη Λακωνία οι νοικοκυρές έχουν βρει έναν ιδιαίτερο τρόπο για να τους διώχνουν. Φτιάχνουν τα λαλάγγια. Είναι ζυμάρι φτιαγμένο από νερό, αλεύρι, κανέλα, γαρύφαλλο, χυμό πορτοκαλιού και σταφίδες. Τα παιδιά της οικογένειας τα πλάθουν σε λεπτά μπαστουνάκια και οι μητέρες τα τηγανίζουν σε καυτό ελαιόλαδο. Η μυρωδιά του τηγανισμένου λαδιού απωθεί τους καλικάντζαρους και τους διώχνει μακριά. Το έθιμο αυτό γίνεται την παραμονή των Χριστουγέννων ή των Φώτων. Το πρώτο λαλάγγι που θα πέσει στο τηγάνι έχει το σχήμα του σταυρού και συνοδεύεται με την ευχή “έξω σκύλοι και οχθροί, μέσα φίλοι και δικοί.”
Στο σχολείο μας, χρόνια τώρα, αναβιώνει από τα παιδιά και τους δασκάλους αυτό το έθιμο, το οποίο αρέσει πολύ στα παιδιά και το περιμένουν με λαχτάρα. Τα παιδιά συγκεντρώνουν τα υλικά, διαφορετικά η κάθε τάξη. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν στην πράξη την έννοια της προσφοράς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης αναλαμβάνουν την οργάνωση του εθίμου. Βγάζουν και καθαρίζουν τα θρανία, βοηθούν τα μικρότερα παιδιά να πλάσουν τα λαλάγγια, μαζεύουν τα λαλάγγια για τηγάνισμα και μοιράζουν αυτά που είναι έτοιμα. Φέτος, το έθιμο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019. Δάσκαλοι, μαθητές και γονείς, όλοι μαζί, βοήθησαν κάνοντας τη μέρα αυτή μια μεγάλη γιορτή. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, μαζί με τη Νηπιαγωγό τους, αφού κεράστηκαν από τα νόστιμα και ζεστά λαλάγγια, έκλεισαν τη γιορτή αυτή τραγουδώντας μας τα κάλαντα.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκδηλώσεις .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.

Δεκέμβριος 2019