Έναρξη σχολικής χρονιάς

Αγαπητοί γονείς,

Μια καινούρια σχολική χρονιά ξεκινά…Ευχόμαστε όλοι/όλες να κυλήσει, όσο το δυνατόν, πιο ομαλά, μέσα σε πλαίσιο συνεργασίας και δημιουργικότητας.

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 9:00 π.μ.

Η προσέλευση όλων των μαθητών/τριών θα γίνει από τις 8:30΄ π.μ. μέχρι 8:50΄ π.μ. με δήλωση αρνητικού self-test ή πιστοποιητικό νόσησης και μάσκες προστασίας από την είσοδο της οδού Μομφεράτου. Όλοι οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν αμέσως μετά τον Αγιασμό γύρω στις 9:00 π.μ.

Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες της Α΄ δημοτικού θα μπουν στο προαύλιο του σχολείου συνοδευόμενοι/ες από έναν γονιό με μάσκα προστασίας. Οι μαθητές/τριες των υπόλοιπων τάξεων θα περνούν κατευθείαν στις τάξεις τους και οι γονείς τους θα παραμείνουν έξω από το σχολείο λόγω  των μέτρων προστασίας για την πανδημία.

Τα βιβλία θα δοθούν την Τρίτη, οπότε τα παιδιά θα πρέπει να φέρουν τις σχολικές τους τσάντες. Τα παιδιά της Α΄ τάξης την Τρίτη και την Τετάρτη (14/9-15/9) θα σχολάσουν στις 12:25΄ από την έξοδο του σχολείου στην οδό Φαληρέως. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες θα σχολούν στις 13:15΄.

Για μια ακόμα σχολική χρονιά το σχολείο μας θα ακολουθεί  τις οδηγίες που έχουν σταλεί από τον ΕΟΔΥ.  Βάσει αυτών των οδηγιών θα ισχύσουν τα παρακάτω:

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

• Η προσέλευση των μαθητών/τριών θα γίνεται από τις 8:00΄ π.μ. ως τις 8.15΄ π.μ. από την είσοδο στην οδό Μομφεράτου. Υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.  Σε περίπτωση μη επίδειξης αρνητικού τεστ θα απαγορεύεται η είσοδος.
  • Οι μαθητές/τριες θα ανεβαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους (με μάσκα), όπου και θα τους/τις περιμένει ο/η εκπαιδευτικός.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

• Κάθε τμήμα θα κατεβαίνει στην αυλή με συγκεκριμένο τρόπο.
  • Στα διαλείμματα, όπως και πέρυσι, τα παιδιά θα βρίσκονται στον ειδικά οριοθετημένο χώρο του τμήματός τους, τηρώντας τις αποστάσεις και φορώντας τις μάσκες τους.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

• Η αποχώρηση των μαθητών/τριών της Α΄και Β΄τάξης (και των αδελφών τους) θα γίνεται από την οδό Φαληρέως.
  • Οι μαθητές/τριες των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄τάξεων θα αποχωρούν από την οδό Μομφεράτου.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΔΥ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/ΟΛΕΣ.

Το κάθε παιδί θα πρέπει να έχει στην τσάντα του δύο σακουλάκια για  τις μάσκες και να τηρεί τους κανόνες ατομικής υγιεινής.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2021-22

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ: Τσελίκης Κωνσταντίνος

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ: Σταματέλου Μυρτώ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ: Γκιζελή Μαρία