Επαναλειτουργία του σχολείου

iiiiiiiiiiii

Αγαπητοί γονείς, τη Δευτέρα 1η Ιουνίου, ξεκινάει και πάλι το σχολείο. Εξαιτίας διαφόρων μέτρων που έχουν ληφθεί λόγω του covid-19 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

• Τα δύο τμήματα της Α΄(πρώτης) τάξης θα λειτουργούν καθημερινά. Τα τμήματα των υπολοίπων τάξεων θα λειτουργούν εκ περιτροπής. Οι δάσκαλοι των τάξεων θα σας ενημερώσουν για το πώς έχει γίνει ο χωρισμός.
  • Το πρωί, οι μαθητές δεν θα συγκεντρώνονται στην αυλή αλλά θα πηγαίνουν κατευθείαν στις τάξεις τους όπου θα τους περιμένουν οι δάσκαλοι των τάξεων.
  • Οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων (και τα αδέλφια αυτών) θα προσέρχονται και θα αποχωρούν από την είσοδο της οδού Φαληρέως. Οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄τάξεων θα προσέρχονται και θα αποχωρούν από την μπροστινή είσοδο (Μομφεράτου και Πατρ. Ιερεμίου).
  • Στα διαλείμματα θα κατεβαίνουν τμήμα τμήμα και θα παραμένουν σε συγκεκριμένο χώρο στην αυλή τηρώντας τις αποστάσεις.
  • Δεν επιτρέπονται παιχνίδια (μπάλες, σχοινάκια κλπ)
  • Απαγορεύεται να φέρουν παιχνίδια από το σπίτι.
  • Τα παιδιά πρέπει να έχουν στην τσάντα τα δικά τους πράγματα καθώς δεν επιτρέπεται η χρήση αντικειμένων που δεν είναι δικά τους. Άρα απαγορεύεται να δανείζουν ή να δανείζονται αντικείμενα π.χ. γόμα ή μολύβι.
  • Οι τάξεις έχουν διαμορφωθεί έτσι ώστε να τηρούνται οι αποστάσεις ασφαλείας.
  • Σε όλες τις αίθουσες έχουν τοποθετηθεί δοχεία με απολυμαντικό.
  • Απαγορεύεται να πίνουν νερό κατευθείαν από τις βρύσες. Πρέπει να έχουν νερό μαζί τους ή δοχείο που να μπορούν να γεμίσουν από τις βρύσες.
  • Στις τουαλέτες και στις βρύσες του σχολείου υπάρχουν σαπουνοθήκες.
  • Οι μάσκες είναι προαιρετικές για τα παιδιά.
  • Παρακαλούμε τους γονείς να προετοιμάσουν τα παιδιά για το ότι πρέπει να κρατούν αποστάσεις, ότι θα πρέπει να βήχουν στον αγκώνα τους. Να κάνουν χρήση χαρτομάντιλου το οποίο αμέσως μετά τη χρήση θα πετούν (θα πρέπει να έχουν μαζί τους). Να πλένουν συχνά τα χέρια τους. Δεν θα τρέχουν στην αυλή και δεν θα πηγαίνει κοντά το ένα στο άλλο.
  • Τα παράθυρα θα είναι συνεχώς ανοιχτά.
  • Δε θα γίνει χρήση ανεμιστήρων.
  • Δεν θα δίνονται φωτοτυπίες. Δεν θα ακουμπά κανείς άλλος τα τετράδια και τα βιβλία.
  • Δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο. Ώρα αποχώρησης για όλους 1:15 μ.μ. Παρακαλούμε τους γονείς κατά την παραλαβή να είναι στην ώρα τους ώστε να μην υπάρχει συνωστισμός. Εάν δεν υπάρξει σωστή συνεργασία είναι αδύνατο να εφαρμοστούν τα μέτρα ασφαλείας.
  • Για τους μαθητές που δεν θα έρθουν στο σχολείο οι γονείς θα πρέπει να στείλουν υπεύθυνη δήλωση όπως ορίζει το ΦΕΚ. (δείτε τα συνημμένα αρχεία)

Ο Σύλλογος Διδασκόντων