ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Πέμπτη, 29.08.2019: Μικρότοπος Δημοτικού    Aυτόνομοι ιστότοποι, εστιασμένοι ως προς το θέμα ή το στοχευόμενο κοινό ή το είδος του περιεχομένου, οι οποίοι προσφέρουν εύκολη πλοήγηση και πρόσβαση σε υποσύνολα Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων από τον Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ.

Πέμπτη, 22.08.2019: Οδηγίες για τη διαχείριση της ύλης για τα μαθήματα του Δημοτικού Σχολείου, σχολ. έτους 2019-2020.  Γλώσσα  Μαθηματικά  Φυσικές Επιστήμες  Κοινωνικές Επιστήμες  Ξένες Γλώσσες  ΤΠΕ    Αισθητική Αγωγή

Τρίτη, 04.06.2019: Υλικό για Δασκάλους: Σωστή χρήση της Τεχνολογίας

Παρ. 01.03.2019: ΔΠΕ Μεσσηνίας: Διαχείριση τάξεων με μαθητές που παρουσιάζουν δυσκολίες συναισθήματος και συμπεριφοράς

Δευτ. 25.02.2019: Διανομή Σχολικού Οδηγού                                                                            Σχολικός Οδηγός για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριων των Δημοσίων Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων

Δευτ. 18.02.2019: ΙΕΠ: Υποστηρικτικό Υλικό για την Εκπαίδευση Προσφύγων               ΙΤΥΕ-Διόφαντος: Οδηγίες για τη διδασκαλία των ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο              ΤΠΕ και Συνεργατική Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο         Διάφορες εφαρμογές    Δημοκρατική Παιδεία: Η Δημοκρατική Παιδεία συγκεντρώνει εκπαιδευτικό υλικό με έμφαση σε δραστηριότητες και προτάσεις δράσεων, τις οποίες οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εντάξουν στη διδακτική πρακτική τους.  Το διαθέσιμο εκπαιδευτικό υλικό κατηγοριοποιείται ανά θεματική ενότητα, σχολική τάξη και είδος υλικού ώστε οι εκπαιδευτικοί να μπορούν να αναζητούν εύκολα ιδέες και δραστηριότητες για να προωθούν στις τάξεις τους δράσεις σχετικές με την άρση των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων και την ανάπτυξη της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης.

Δευτ. 28.01.2019: Υλικό Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης                    Αναζήτηση πολυμεσικού περιεχομένου Ανοικτών Μαθημάτων                                            Open Web Quest (Ψηφιακό Υλικό)

Παρ. 11.01.2019: Εκπαιδευτικό υλικό για την παράλληλη στήριξη και την ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο σχολείο (ΙΕΠ: Συλλογικός Τόμος, Αθήνα 2017)

Τρίτη, 08.01.2019: Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο – Ψηφιακοί Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι και διαδικτυακές Υπηρεσίες

Παρ. 28.12.2018: Εγκεκριμένο πρόγραμμα για την πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας.

Δευτ. 03.12.2018: Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Παρουσίαση του νέου εκπαιδευτικού πακέτου των Μαθηματικών της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου (Βιβλίο μαθητή/μαθήτριας και Οδηγός εκπαιδευτικού)» (30-10-18)