Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Ονομάζομαι  Παρασκευή Φώτη και είμαι Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου στο 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, τέως προϊσταμένη στο 4ο Νηπιαγωγείο Αγίας Βαρβάρας και διορισμένη ως νηπιαγωγός από το 2000. Έχω σπουδάσει πιάνο και ανώτερα θεωρητικά στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών και έχω ολοκληρώσει το Μεταπτυχιακό μου το 2006 με διπλωματική  εργασία πάνω στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και την διαχείριση της ετερότητας με την κα Φραγκουδάκη Άννα.  Ολοκλήρωσα το δεύτερο πτυχίο μου, μετά από κατατακτήριες εξετάσεις, στο τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών με εξειδίκευση στην Ψυχολογία το 2011. Στο ίδιο τμήμα με επόπτρια την πρόεδρο του τμήματος κα Φουντοπούλου Μαρία – Ζωή, εκπόνησα τη διδακτορική μου διατριβή με βαθμό Άριστα και με θέμα : «Η συμβολή της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και τέχνης στην προσχολική εκπαίδευση μέσα από μελοποιημένους μύθους του Αισώπου και την προστιθέμενη αξία των Τ.Π.Ε.». Το πρώτο μου βιβλίο έχει  τίτλο «Ετερότητα, Προκατάληψη και Στερεότυπα στη Σχολική Τάξη. Μέθοδοι διαχείρισης από τον Εκπαιδευτικό» (εκδ. Γρηγόρη, 2016) και έχω συμμετάσχει σε συλλογικό τόμο με θέμα Διδακτικά σενάρια μέσα από τις Τ.Π.Ε. (εκδ. Γρηγόρη, 2017) ενώ έχω κάνει δημοσιεύσεις σε πρακτικά διεθνών και πανελλήνιων συνεδρίων καθώς και σε επιστημονικά περιοδικά. Είμαι εξωτερικός επιστημονικός συνεργάτης στο Διατμηματικό Τμήμα Μεταπτυχιακών Σπουδών :  «Παιδαγωγικά μέσω Καινοτόμων Προσεγγίσεων Τεχνολογίες & Εκπαίδευση» του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και έχω έντονο ενδιαφέρον στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και Επικοινωνίας και στη συμβολή τους  στο διδακτικό έργο. Είμαι επιμορφώτρια στα διαδικτυακά προγράμματα του eTwinning και του moodle και μετά από τη συμμετοχή του 4ου Νηπιαγωγείου στο Etwinning και την πρώτη Εθνική Ετικέτα Ποιότητας με θέμα το STEAM και την Εκπαιδευτική Ρομποτική, είμαι πλέον πρέσβειρα της WRO HELLAS στην Γ΄ Αθήνας,   υποστηρίζοντας  έμπρακτα τα ανοικτά λογισμικά, το STEAM και την εκπαιδευτική ρομποτική.