Εγκαίνια εργαστηρίων Κομμωτικής – Αισθητικής Τέχνης

baxev

Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια των πλήρως ανακαινισμένων εργαστηρίων των ειδικοτήτων Κομμωτικής και Αισθητικής Τέχνης του 3ου Εργαστηριακού Κέντρου Γ Αθήνας, στο Περιστέρι. Τα εργαστήρια εγκαινίασε ο Υφυπουργός Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων Δημήτρης Μπαξεβανάκης συνοδευόμενος από τον Διευθυντή του Γραφείου του Θέμη Κοτσιφάκη, παρουσία του Δημάρχου Περιστερίου Ανδρέα Παχατουρίδη, του αντιδήμαρχου Παιδείας και Κοινωνικής Πολιτικής Αναστάσιου Θεοδωράκου και του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ Αθήνας Αθανάσιου Αλεξόπουλου. Επίσης παρευρέθηκαν οι Διευθυντές όλων των δομών Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Περιστερίου, ο Διευθυντής του ΙΕΚ Γαλατσίου, Σχολικοί Σύμβουλοι της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, η προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ Αθήνας Αναστασία Παπανικολάου, πλήθος εκπαιδευτικών από τις σχολικές μονάδες του Δήμου Περιστερίου, την πρώην ΕΠΑΣ Ιλίου και το 1ο ΕΚ Γ Αθήνας καθώς και μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στο 3ο ΕΚ.

Ο κ. Μπαξεβανάκης συνεχάρη τον Διευθυντή του 3ου ΕΚ Γ Αθήνας Φαντάκη Παναγιώτη, τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες που εργάστηκαν εντατικά για την ανακαίνιση των δύο εργαστηρίων. Επισήμανε ότι τέτοιες ενέργειες αποτελούν εξαιρετικό παράδειγμα ενεργού εμπλοκής όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας και έμπρακτη απόδειξη της προσπάθειας που επιτελείται για την αναβάθμιση της Επαελματικής Εκπαίδευσης.