Αισθητική τέχνη

aistherg1

Η ειδικότητα της Αισθητικής Τέχνης είναι μια ειδικότητα με ασφαλή εργασιακή ζωή εφόσον πάντα θα υπάρχει η ανάγκη των ανθρώπων για ομορφιά και υγεία.

Φύση Εργασίας: Είναι ο συνεργάτης της/του Αισθητικού και ασχολείται με:

• Αισθητική προσώπου (Βαθύς καθαρισμός, μάλαξη προσώπου, Ενυδάτωση, Σύσφιξη, Αποτρίχωση)
  • Αισθητική σώματος (Αδυνάτισμα, Μάλαξη, Κυτταρίτιδα, Αποτρίχωση)
  • Μακιγιάζ (Αισθητικό και Νυφικό μακιγιάζ, Μεταμορφώσεις Special Effect, Body Painting)
  • Αισθητική άκρων (Μανικιούρ Πεντικιούρ, Ονυχοπλαστική)

Εκπαιδευτικές Προοπτικές

Οι απόφοιτοι έχουν το δικαίωμα:

• να συνεχίσουν τις σπουδές τους στις αντίστοιχες Σχολές και Τμήματα των Ανώτερων και Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων,
  • να εγγραφούν στα ΙΕΚ κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή συναφούς ειδικότητας με την ειδικότητα του πτυχίου τους.

Επαγγελαμτικές Προοπτικές:

Στα εργαστήρια του Ε.Κ., οι μαθήτριες/μαθητές μπορούν να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί μελλοντικά να εργαστεί:

• Σε Κέντρα Αισθητικής ως Βοηθός
  • Σε καταστήματα καλλυντικών προϊόντων ως υπάλληλος
  • Σε εταιρίες καλλυντικών και μηχανημάτων Αισθητικής
  • Σε Κέντρα περιποίησης νυχιών και μακιγιάζ
  • Στην τηλεόραση, στον κινηματογράφο, στο θέατρο, στη διαφήμιση ως make  up artist

Επιπλέον, μετά από κάποιο χρόνο προϋπηρεσίας στους επαγγελματικούς χώρους που προαναφέρονται, μπορούν να ανοίξουν δική τους επιχείρηση (Κέντρο νυχιών και μακιγιάζ).