Κανονισμός Λειτουργίας Σχολικού Συγκροτήματος

κατάλογος

Κανονισμός Λειτουργίας Σχολικού Συγκροτήματος
(2ου ΕΠΑΛ Περιστερίου και 3ου Ε.Κ Γ’ Αθήνας)

Το καθημερινό ωράριο του σχολείου ξεκινά στις 8:15 και τελειώνει στις 14:10. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο μαθητής, για λόγους προστασίας του, επιτρέπεται να φύγει από το χώρο του σχολείου μόνο με την άδεια(σημείωμα) του Διευθυντή. Η πόρτα εισόδου παραμένει κλειδωμένη.

Η είσοδος στο σχολικό συγκρότημα γίνεται από την οδό Ευκαλύπτου και δεν επιτρέπεται η προσέλευση ή η αποχώρηση μαθητή από οποιοδήποτε άλλο σημείο, για λόγους προσωπικής του ασφάλειας.

Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος

Οι αίθουσες κλειδώνονται από τους διδάσκοντες καθηγητές, ώστε να προστατεύονται τα προσωπικά αντικείμενα κάθε μαθητή

Δεν επιτρέπεται η παραμονή στους διαδρόμους των ορόφων και στον χώρο μπροστά από το κυλικείο (εκτός αν οι καιρικές συνθήκες δεν το επιτρέπουν).

Αν ένα τμήμα έχει ενδιάμεσο κενό, οι μαθητές παραμένουν στο προαύλιο και δεν απομακρύνονται από το σχολείο.

Κατά τη διάρκεια των διδακτικών ωρών του ημερήσιου προγράμματος του σχολείου, οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να βρίσκονται εντός της αίθουσας διδασκαλίας, εκτός αν διαθέτουν αιτιολογημένη άδεια από τον Διδάσκοντα ή τη Διεύθυνση του σχολείου.

Σε μαθητή/τρια που προσέρχεται επανειλημμένα με καθυστέρηση στην αίθουσα καθώς και η παρακώλυση της διεξαγωγής του μαθήματος, επιβάλλονται τα παιδαγωγικά μέτρα που προβλέπονται από την νομοθεσία. Κατά την επιστροφή στις αίθουσες, ο μαθητής δεν επιτρέπεται να φέρει μαζί του φαγητά, αναψυκτικά κλπ

Φροντίζουμε για τη διατήρηση της καθαριότητας των χώρων του σχολείου.

Προστατεύουμε από κακόβουλες ενέργειες και καταστροφές το κτήριο και τον εξοπλισμό του σχολείου.

Για λόγους υγείας, και σύμφωνα με τη νομοθεσία, το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε χρήση κινητού τηλεφώνου εντός της αίθουσας.

Απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση , φωτογράφηση καθώς και η χρήση  συσκευών ήχου σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Δεν επιτρέπεται η πρόσκληση, από μαθητή σε φίλους και γνωστούς (εξωσχολικούς) για συνάντηση στο χώρο του σχολικού συγκροτήματος.

Το κυλικείο λειτουργεί σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. Απαγορεύεται η αγορά προϊόντων από delivery.

Η χρήση μάσκας στους εσωτερικούς χώρους είναι υποχρεωτική καθώς και στους εξωτερικούς χώρους όπου υπάρχει συνωστισμός.

Αυστηρή τήρηση των κανόνων ατομικής υγιεινής.

Για αποφυγή του συνωστισμού δεν επιτρέπεται η είσοδος και παραμονή των μαθητών στο χώρο των γραφείων, αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Σε περίπτωση απουσίας μαθητή/τριας λόγω συμπτωμάτων που σχετίζονται με covid-19 (με συχνότερα πυρετό και βήχα),θα πρέπει να υπάρχει άμεση ενημέρωση του σχολείου.