“Με το βιβλίο ταξιδεύω…”

Φιλαναγνωσία | ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟΥΠΑΣ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Σχέδιο Δράσης για τη Φιλαναγνωσία , με τίτλο “Με το βιβλίο ταξιδεύω…”, που εφαρμόστηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-24.

Ενέργειες κ χρονοδιάγραμμα υλοποίησης

Σεπτέμβριος

• Εμπλουτισμός της σχολικής βιβλιοθήκης (που απαριθμεί πάνω από 700 βιβλία) με αγορά 36 νέων τίτλων βιβλίων τελευταίας κυκλοφορίας.

Νέα βιβλία στο σχολείο μας!

• Ενημέρωση γονέων για το σχέδιο δράσης του σχολείου και αίτημα συνεργασίας για τις φιλαναγνωστικές μας δράσεις.

Οκτώβριος

• Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Νηπιαγωγείου μας στη διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση του προγράμματος «Βουτιά στον κόσμο του βιβλίου» που υλοποιείται από το Ίδρυμα Λαμπράκη (11/10/23). Μελέτη του προτεινόμενου «οδηγού για εκπαιδευτικούς» του Ιδρύματος και επιλογή δραστηριοτήτων φιλαναγνωσίας , για εφαρμογή στο Νηπιαγωγείο μας.

Βεβαίωση Συμμετοχής στην Επιμόρφωση του Προγράμματος _Βουτιά στον Κόσμο του Βιβλίου_ Όλγα Γεωργίου (1)

Βεβαίωση συμμετοχής για τα παιδιά.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 31 221536

• Δήλωση συμμετοχής (όλων των τμημάτων ) στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης τον εκδόσεων Μεταίχμιο με θέμα «Η ζωή στο σχολείο». Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τη φιλαναγνωσία και δίνει στον εκπαιδευτικό την αφορμή να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά και να ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Νοέμβριος

«Ένα βιβλίο ζωντανεύει…»Παρακολούθηση παράστασης από την ομάδα κούκλας Παραμυθοχώρα, με διασκευή του βιβλίου «Το ασχημόπαπο» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Το βιβλίο επιλέχτηκε από τα παιδιά, ανάμεσα σε πολλούς τίτλους με θέμα τη διαφορετικότητα, συνδυάζοντας το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

instagram VID 1716905333642 instagram VID 1716905348529 instagram VID 1716905370483

Δεκέμβριος

• Δημιουργία γωνιάς Χριστουγεννιάτικων βιβλίων μέσα στις τάξεις.

1 3 0 2

• Συμμετοχή στην επιμορφωτική ημερίδα, που διοργανώνει η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Νηπιαγωγών ΔΙΠΕ Β ’Αθήνας, με θέμα «Η διαπολιτισμική εκπαίδευση και το εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο: ιδεολογία και φιλαναγνωστικές δραστηριότητες στην τάξη»(7/12/23)
  • Συμμετοχή στη δράση «Χάρισε ένα βιβλίο, δυνάμωσε το φως!» με ανταλλαγή βιβλίων μεταξύ των παιδιών στις 21 Δεκεμβρίου. Το πιο μεγάλο φως του κόσμου θα φωτίσει την πιο σκοτεινή νύχτα του χρόνου!

4 4 2 8 AFISA

“Χάρισε ένα βιβλίο, δυνάμωσε το φως!!!

Ιανουάριος

Δημιουργία του «Τοίχου της φιλαναγνωσίας» και του «Δέντρου της φιλαναγνωσίας» με εκτυπωμένα εξώφυλλα των βιβλίων που έχουμε διαβάσει.

20240528 113631 1 20240529 105825 20240529 105829

Φεβρουάριος

Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ζωγραφηγήσεις…με τη Λήδα Βαρβαρούση» με έμπνευση το βιβλίο «Ένα πουλί στην πρίζα»,  στο χώρο της βιβλιοθήκης του 4ου Δημοτικού Βριλησσίων. Η δράση οργανώθηκε σε συνεργασία με το 1ο Νηπιαγωγείο Βριλησσίων.(1/2/24)

Ζωγραφηγήσεις με τη Λήδα Βαρβαρούση

Μάρτιος

• Δημιουργία του δικού μας ψηφιακού παραμυθιού με αφηγήσεις και ζωγραφιές των παιδιών, σε συνδυασμό με την εφαρμογή των Τ.Π.Ε. στο Νηπιαγωγείο.

Το ψηφιακό μας παραμύθι!

• Γνωριμία με λογοτεχνικά παιδικά βιβλία άλλων χωρών (Αγγλία, Γαλλία)

Απρίλιος

• Διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου (παιχνίδια, διαγωνισμοί).
  • Δημιουργία αφίσας για το σχέδιο δράσης μας

20240528 120516 20240528 113109 20240528 082805

• Κατασκευή σελιδοδεικτών για τα βιβλία μας.

σελιδοδ εικόνα Viber 2024 05 28 17 59 05 003

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Μάιος

Δημιουργούμε τα «Μικρά Βιβλία» μας! Με αφορμή την εφαρμογή της παιδαγωγικής Freinet, αφού το Νηπιαγωγείο μας ανήκει στο Πανελλήνιο δίκτυο σχολείων Φρενέ, θα δημιουργήσει το κάθε παιδί το δικό του «μικρό βιβλίο» και θα το παρουσιάσει στην ολομέλεια!

ΠΑΓΚ ΗΜΕΡ ΠΑΙΔΙ ΒΙΒΛ 2 ΠΑΓΚ ΗΜΕΡ ΠΑΙΔΙ ΒΙΒΛ3

Παράσταση με θέμα τα βιβλία και τίτλο “Ο κήπος των θαυμάτων” στην αυλή του Νηπιαγωγείου!

Παράσταση “Ο κήπος των θαυμάτων”

Σε όλη τη διάρκεια εφαρμογής του προγράμματος τα παιδιά δημιούργησαν το ατομικό λεξικό της φιλαναγνωσίας, με λέξεις που προέκυπταν από τις αναγνώσεις βιβλίων,  και το βιβλίο της φιλαναγνωσίας με το υλικό που προέκυψε από την επεξεργασία κάθε βιβλίου που διαβάσαμε!

Το λεξικό και το βιβλίο της Φιλαναγνωσίας