22 Οκτ 2018

O Οκτώβριος στο ολοήμερο τμήμα

Καλωσορίσαμε τον Οκτώβριο μαθαίνοντας το γράμμα Ο, ο , μιλήσαμε για τον καιρό, τα χαρακτηριστικά του Οκτώβρη, τα χρώματα του φθινοπώρου, τα φύλλα και τα φρούτα του φθινοπώρου. Με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα ζωών ασχοληθήκαμε με τα ζώα της αυλής (κατοικίδια ) και του αγροκτήματος και φτιάξαμε τα αγαπημένα μας ζωάκια, γατάκια και σκυλάκια. Την αυλή του σχολείου μας επισκεφτήκαν ζωάκια για τα οποία μάθαμε τα βασικά χαρακτηριστικά τους. Το τμήμα 1 μας προσκάλεσε και παρακολουθήσαμε  κουκλοθέατρο «τα δικαιώματα των ζωών».

Μιλήσαμε για την σπορά, το όργωμα, την ανάπτυξη των φυτών και  ζυμώσαμε,  με την βοήθεια της μαμάς Σταυρούλας, ο καθένας το ψωμάκι του. Είπαμε και ζωγραφίσαμε την ιστορία του ποντικού και της κόρης του, παίξαμε σε ζευγάρια τους ρόλους της ιστορίας, δ ραματοποιώντας την.