3 Μαρ 2017

4η Δράση κατά της Σχολικής Βίας και Σχολικού Εκφοβισμού!

Στις  31-01-17 υλοποιήθηκε η 4η δράση κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού από την εκπαιδευτικό Τσαγκαράκη Ειρήνη όπου συμμετείχαν και τα δύο τμήματα του Νηπιαγωγείου μας. Σύμφωνα με τη δράση αυτή , αρχικά τα παιδιά παρακολούθησαν μια ταινία μικρού μήκους  με τίτλο ‘’Τα μπαλόνια της φιλίας’’ και έπειτα η νηπιαγωγός σε ρόλο μαγικού  αστεριού κάνει μια σχετική  με την προβολή συζήτηση μαζί τους όπου συναποφασίστηκε  ότι το μαγικό αστέρι θέλουμε να διώξει τη διχόνοια και τη θέση της να πάρει η συνεργασία που θα χτίζει κάθε μέρα την αγάπη και τη φιλία.!

DSC05645

Στη συνέχεια, με αφορμή την τελευταία φράση –προβληματισμό της παραμυθοϊστορίας «…εσύ που έχεις ξεχάσει το δικό σου μπαλόνι φιλίας;..» η εκπαιδευτικός παρουσιάζει το δικό της  μαγικό μπαλόνι φιλίας και ζητάει από τα παιδιά αφού περπατήσουν στο χώρο συμφώνα με τη μουσική, να παρατηρήσουν τα πρόσωπα των άλλων παιδιών και να περάσει το μπαλόνι της από χέρι σε χέρι, με την επιθυμία να ταξιδέψει ανάμεσα σε όλα τα παιδιά ώστε όλοι να γίνουμε φίλοι….

SAM_7764 SAM_7753

Ξαφνικά από τον ουρανό, αρχίζουν να πέφτουν χρωματιστά μπαλόνια στο έδαφος και να απλώνονται στο χώρο…Με τη συνοδεία ατμοσφαιρικής μουσικής τα παιδιά κινούνται στο χώρο ανάμεσα στα μπαλόνια και τα παρατηρούν ώσπου να βρουν  το δικό τους μπαλόνι φιλίας, εκείνο το μπαλόνι δηλαδή που θα ήθελαν μα πάρουν στα χέρια τους , να το ζωγραφίσουν και να το χαρίσουν!

DSC05653 (1) SAM_7732 SAM_7734 SAM_7735 SAM_7736 SAM_7738 DSC05650 (1)

Έτσι,  αποτυπώσαμε στο χαρτί-μπαλόνι που διαλέξαμε όμορφες ζωγραφιές και γράψαμε το όνομα του αγαπημένου μας φίλου…..

SAM_7746 SAM_7740

Τέλος, περπατήσαμε στο χώρο με τη συνοδεία ατμοσφαιρικής μουσικής, κρατώντας στο χεράκι μας τη ζωγραφιά που ετοιμάσαμε και αφού κινηθήκαμε ο ένας ανάμεσα στον άλλο και θαυμάσαμε όλες αυτές τις υπέροχες και γεμάτες αγάπη ζωγραφιές, τις  χαρίσαμε στον αγαπημένο μας φίλο!

SAM_7767 SAM_7771 DSC05667