30 Μαρ 2016

Η διπλή γιορτή της Ελλάδας! (Κλασικό τμήμα και τμήμα ένταξης)

Tην προηγούμενη εβδομάδα ασχοληθήκαμε με την εθνική επέτειο του ‘21 αλλά και της χριστιανικής εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου τα οποία ως έλληνες μας καθορίζουν: Η θρησκεία και η πατρίδα μας.

Αναφερθήκαμε αναλυτικά στα γεγονότα και τις μάχες των ελλήνων για την απελευθέρωσή τους από τους τούρκους και τους σπουδαίους αγωνιστές μας καθώς και όσους έλληνες στο εξωτερικό και ξένους φιλέλληνες βοήθησαν τον αγώνα με κάθε τρόπο: Φιλική Εταιρία, Ρήγας Φεραίος κ.α.

DSC04251
Ζωγραφίσαμε τους ήρωες της επανάστασης του 21 και γράψαμε τα ονόματά τους.

DSC04269[1]
Ζωγραφίσαμε τις μάχες και ναυμαχίες και τους ιδρυτές της Φιλικής Εταιρίας: Ξάνθος, Σκουφάς, Τσακάλωφ.

DSC04265

DSC04259
Θυμηθήκαμε το κρυφό σχολειό και ζωγραφίσαμε τον πίνακα του Ν. Γύζη: Το κρυφό σχολειό.

DSC04270
Χορέψαμε το χορό του Ζαλόγγου προς τιμήν των γενναίων γυναικών του ιστορικού Σουλίου.

DSC04262
Παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο και εντοπίσαμε τα μέρη της Ελλάδας στο χάρτη με τις σημαντικότερες μάχες.

DSC04253

DSC04256