31 Ιαν 2016

Πολλά και ωραία έγιναν τις τελευταίες μέρες στην τάξη μας! (κλασικό τμήμα και τμήμα ένταξης)

Στα πλαίσια της ενότητας “Ελιά” αναπαραστήσαμε το λιομάζωμα, και στα πλαίσια του project “Αγαπημένοι μύθοι της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας” δραματοποιήσαμε το μύθο της αντιπαράθεσης του Ποσειδώνα και της Αθηνάς και το δώρο της Αθηνάς το δέντρο της ελιάς για τους Αθηναίους. Επίσης δραματοποιήσαμε το μύθο του Ηρακλή του Ιδαίου ,για το στεφάνωμα των ολυμπιονικών με κλαδί αγριελιάς από την αρχαία Ολυμπία.

DSC03759

DSC03770

DSC03833

Τέλος τα ζωγραφίσαμε.

DSC03762

Μιλήσαμε για τη λατρεία των αρχαίων μινωιτών για το δέντρο της ελιάς, και τις τελετές προς τη Μητέρα Θεά φύση, που συνοδεύονταν με προσφορές καρπών ,λαδιού , κρασιού και κλαδιών δέντρων και λουλουδιών.

DSC03761

Γράψαμε φράσεις και παροιμίες για την ελιά.

DSC03764

Παρακολουθήσαμε την ταινία «η κιβωτός του Νώε» όπου το κλαδί ελιάς που έφερε στον Νώε το περιστέρι, σηματοδότησε το ξεκίνημα μιας νέας ζωής στη γη.

DSC03836

Στα πλαίσια του προγράμματος «το σώμα μου…» οργανώσαμε την αθλητική εκδρομή στο Παγκρήτιο στάδιο και ξεναγηθήκαμε στου χώρους άθλησης. Γυμναστήκαμε και πήραμε επαίνους για τη συμμετοχή μας. (δέιτε την σχετική ανάρτηση)

Στην τάξη μας ασχοληθήκαμε μα τα ολυμπιακά αθλήματα , παρακολουθήσαμε βίντεο με τους ολυμπιακούς αγώνες ,μιλήσαμε για την αρχαία Ολυμπία και το ολυμπιακό ιδεώδες.

DSC03766

Και στις 29 Ιανουαρίου, παραμονή των 3 Ιεραρχών,ο Πατήρ Κωνσταντίνος ήρθε στο σχολείο μας και ευλόγησε τους άρτους μας.Και του χρόνου!

DSC03846