22 Νοέ 2014

Όργωμα ,σπορά, κύκλος ψωμιού και εορτασμός του πολυτεχνείου,στο κλασικό τμήμα.

Στα πλαίσια της διαθεματικής το «όργωμα σπορά ο κύκλος του ψωμιού» καλέσαμε τη μαμά μαθητή μας, να μας ζυμώσει για να φτιάξουμε το δικό μας ψωμί.

Άλλη μια μαμά μαθήτριάς μας προθυμοποιήθηκε να έρθει στο σχολείο, να μας φτιάξει τηγανίτες ή αλλιώς pan cakes ,για ένα υγιεινό πρόγευμα.

Για την επέτειο της εξέγερσης  του Πολυτεχνείου, αφού διαβάσαμε για τα γεγονότα, για να  κατανοήσουμε την έννοια της δημοκρατίας κάναμε εκλογές στην τάξη μας. Ψηφίσαμε πίσω από το παραβάν και η εφορευτική επιτροπή καταμέτρησε τις ψήφους και ανακοίνωσε τα αποτελέσματα. Τέλος την Δευτέρα 17-11-14 γιορτάσαμε με πορεία στον προαύλιο χώρο ,ποιήματα και τραγούδια αλλά και κατάθεση λουλουδιών την επέτειο των γεγονότων του Πολυτεχνείου.

DSC02128DSC02137DSC02151DSC02152DSC02167DSC02168DSC02181