Οδηγίες για τους γονείς

Πως μπορούν να βοηθήσουν οι γονείς τα παιδιά στη μάθηση;

Παρουσίαση της Σ Ε Ε Προσχολικής Αγωγής κ.Ευανθίας Κοτρώτσιου

Πως το παιδί σας θα αγαπήσει το βιβλίο

Γιατί είναι σημαντικό τα παιδιά  ν’ αγαπήσουν το βιβλίο; Το παιδικό βιβλίο, τα παραμύθια, οι ιστορίες αποτελούν ίσως το πιο χρήσιμο εργαλείο μάθησης, ανάπτυξης της φαντασίας ,της γλώσσας και της έκφρασης. Επιπλέον καλλιεργεί δεξιότητες και αξίες όπως η δημιουργικότητα ,η κριτική ικανότητα, η ενσυναίσθηση και γενικότερα επιδρά σημαντικά στην ολόπλευρη ανάπτυξη και ωρίμανση των παιδιών.

Τί γίνεται όμως όταν οι γονείς προτρέπουν το παιδί τους να διαβάζει βιβλία κι εκείνο το αισθάνεται σαν αγγαρεία; Και τί είναι αυτό που μπορεί να κάνει ένα παιδί να αγαπάει το βιβλίο;

Η αλήθεια είναι ότι το να θέλει ένα παιδί να παίζει, να ασχολείται με την τεχνολογία, να αθλείται, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Όταν όμως το διάβασμα του φαίνεται καταναγκαστική εργασία, ίσως θα πρέπει οι γονείς να δοκιμάσουν κάποιους τρόπους που θα ωθήσουν το παιδί τους να αντιμετωπίσει το βιβλίο με έναν άλλο τρόπο, αναπτύσσοντας μια καλή σχέση μαζί του.

Ας δούμε μερικές συμβουλές των ειδικών, για το παιδί και το βιβλίο:

• Καταγράψτε τα ενδιαφέροντα του παιδιού σας και συζητήστε μαζί του για αυτά. Διαβάστε μαζί κείμενα στο Ίντερνετ, πηγαίνετε παρέα σε βιβλιοπωλεία για να ανακαλύψετε βιβλία με θέματα που το ενδιαφέρουν.
  • Να θυμάστε πάντα ότι το παιδί αντιγράφει και μιμείται τη συμπεριφορά σας, γι αυτό καθοδηγήστε την αγάπη του για το βιβλίο, μέσα από εσάς. Αν σας βλέπει να διαβάζετε βιβλία, θα ξεκινήσει να κάνει το ίδιο, ενώ το αντίθετο θα συμβεί, εάν δεν σας βλέπει σχεδόν ποτέ να ασχολείστε με το διάβασμα.
  • Δημιουργήστε μια βιβλιοθήκη. Το παιδί  πρέπει να ζει σε ένα περιβάλλον που υπάρχουν βιβλία, για να αγαπήσει το διάβασμα. Βάλτε τα στο οπτικό του πεδίο, ακόμα και αν δεν έχετε μια τεράστια βιβλιοθήκη.
  • Όταν ασχολείστε με το παιδί σας στον ελεύθερο χρόνο σας, αφιερώσετε αποκλειστικά κάποια ώρα διαβάζοντάς του ένα κείμενο ή μια ιστορία από ένα παιδικό βιβλίο, χωρίς να ασχολείστε με κάτι άλλο. Κατάλληλος είναι και ο χρόνος που προηγείται του ύπνου, ηρεμεί το παιδί και του δημιουργεί ένα αίσθημα καθημερινής προσμονής γι αυτό, ενώ το βοηθά να κοιμηθεί πιο εύκολα.
  • Εάν το σχολείο διαθέτει δανειστική βιβλιοθήκη, προτρέψτε το παιδί σας να τη χρησιμοποιεί συχνά
  • Ρωτήστε το για το καινούργιο του βιβλίο, αν του αρέσει, τί θέμα έχει, συζητήστε το μαζί του.
  • Αν δείτε το παιδί να διαβάζει ένα βιβλίο, προσπαθήστε να διατηρήσετε μια σχετική ησυχία στο σπίτι, π.χ. κλείστε την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο, μη μιλάτε έντονα στο τηλέφωνο, μη δημιουργείτε εντάσεις, μη του αποσπάτε κάθε τόσο την προσοχή, διακόπτοντάς το.
  • Τέλος, το πιο σημαντικό: μην εξαναγκάζετε ποτέ το παιδί στο διάβασμα του εξωσχολικού βιβλίου. Είναι ο πιο εύκολος δρόμος για να αντιπαθήσει το διάβασμα. Ο σκοπός σας είναι να το βοηθήσετε να αγαπήσει το βιβλίο κι αυτό θα γίνει μόνο μέσα από την ευχαρίστηση και τη διασκέδαση.

Εάν  θα θέλατε τα παιδιά σας  να γίνουν βιβλιοφάγοι πριν καλά καλά μάθουν να περπατάνε (που λέει ο λόγος) τότε το site kokkinialepou.gr θα σας καθοδηγήσει με τον πιο ευχάριστο και εύκολο τρόπο και θα σας συστήσει όλες τις αξιόλογες εκδόσεις που αξίζει να ξεφυλλίσει το πιτσιρίκι σας.

μένουμε συνδε……..δεμένοι

Έντυπο για ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών

“Μένουμε σπίτι….Συνδε-Δεμένοι” του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας,
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το έντυπο περιλαμβάνει χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό – Covid-19.

Δείτε στο παρακάτω link προτάσεις για την ψυχολογική υποστήριξη των οικογενειών και των παιδιών κατά τη διάρκεια της παραμονής στο σπίτι:

«Μένουμε σπίτι………..Συνδε-Δεμένοι»

Βιβλιοπροτάσεις

Επειδή αγαπάμε το βιβλίο συνεχίζουμε να διαβάζουμε … μένοντας σπίτι!

Προτείνουμε Βιβλία για την νηπιακή ηλικία με θέμα την οικογενειακή
και τις υγιείς  σχέσεις όλων των μελών της!