Επιστρέφουμε στο σχολείο μας!- Ενημερώσεις.

Ιαν 20228

Επιστροφή στο σχολείο μας!

Καλή χρονιά με υγεία, υπομονή και αισιοδοξία!

Το τραγούδι της μάσκας - Κατερίνα Κάργιου - YouTube

Με την  έναρξη επαναλειτουργίας των σχολείων μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων σας υπενθυμίζουμε ότι:

• Oι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, όπως και οι νοσήσαντες, θα προμηθεύονται  έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2022, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά self test από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022, μετά από τις διακοπές των Χριστουγέννων.
  • Το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο. Προβλέπεται ένα επιπλέον self test για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας σχολείων για όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Επομένως, την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου, θα διενεργηθούν τρία self test αντί για δύο από τους μαθητές και τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς. Αυτός ο ενισχυμένος έλεγχος θα πρέπει να διενεργηθεί τις τελευταίες 24 ώρες πριν την έναρξη του σχολείου δηλαδή, θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1) και στοχεύει στον περιορισμό της διασποράς του ιού, δεδομένης μάλιστα της ιδιαίτερης περιόδου των γιορτών με τους αυξημένους συγχρωτισμούς.
  • Τα δύο δωρεάν εβδομαδιαία self test πλέον θα διενεργούνται όχι μόνο από τους μη εμβολιασμένους μαθητές αλλά επίσης και από τους εμβολιασμένους μαθητές και εκπαιδευτικούς. Το μέτρο αυτό στοχεύει στον έγκαιρο εντοπισμό των κρουσμάτων, δεδομένης της μεταδοτικότητας της νέας μετάλλαξης του ιού και σε εμβολιασμένους και δεδομένης της εμβολιαστικής κάλυψης της μαθητικής κοινότητας. Οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί υποβάλλονται σε 2 δωρεάν self test την εβδομάδα.
  • Οι γονείς/κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/τριών και οι ενήλικοι μαθητές/τριες που φοιτούν σε δημόσιες εκπαιδευτικές δομές πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr        και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος, σύμφωνα με τη οριζόμενα στο άρθρ4 της υπό στοιχεία 124068/ΓΔ4/1.10.2021 κοινής απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας και Επικρατείας (Β’ 4558).
  • Οι μαθητές/τριες που φοιτούν σε δημόσιες εκπαιδευτικές δομές πρωτοβάθμιας, συνεχίζουν να φέρουν μαζί τους την εκτυπωμένη σχολική κάρτα μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου για την περίπτωση που ζητηθεί η επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από τον/την Διευθυ-ντή/ντρια ή Προϊστάμενο/η της σχολικής μονάδας προς επαλήθευση/διασταύρωση του αποτελέσματος που έχει δηλωθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr.

θέλουμε  να επιστήσουμε την προσοχή όλων μας, εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής, μέτρων προστασίας και πρόληψης για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού,  βάση των σχετικών οδηγιών του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Οι μαθητές αλλά και οι συνοδοί τους επιβάλλεται να  κάνουν σωστή χρήση της μάσκας  κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους στο σχολικό χώρο.

ΘΡΑΚΗ » 8ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΕΝΙΚΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιστρέφουμε στο σχολείο μας!- Ενημερώσεις.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Ο καιρός στο Σιδηρόκαστρο

Γέροντας Παΐσιος

Ιανουάριος 2022
« Δεκ   Φεβ »
 12
3456789
10111213141516
24252627282930
31

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.

ΜΕΡΕΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΧΑΡΑΣ

1821-2021 200 χρόνια μετά την επανάσταση

Εθισμός στα διαδυκτιακά παιχνίδια

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Θέλουμε ειρήνη

Το άναμμα του δένδρου 2018

25η Μαρτίου χορός νηπίων.

Μαθητόκοσμος Σερρών 2015

Μαθητόκοσμος 2014

Το αμπέλι ο τρύγος και τα προϊόντα του

Οι μέρες της εβδομάδας.