Συμμετοχή του σχολείου μας σε επετειακές εκδηλώσεις!

Ιούν 202118

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε σε επετειακές  εκδηλώσεις που έγιναν για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική επανάσταση.

Το θέμα του σχεδίου εργασίας με το οποίο ασχοληθήκαμε  ήταν εμπνευσμένο από την τοπική ιστορία και συγκεκριμένα από τη ζωή και το έργο της Σερραίας  δασκάλας Φωτεινής Αλατά.  Τις σχετικές δράσεις μας  ενσωματώσαμε  σε μια πολυμεσική εφαρμογή της   ψηφιακής τάξης  e-me  και συγκεκριμένα στα Hotspotς.

Συμμετείχαμε:

• στην επετειακή διαδικτυακή εκδήλωση ¨Από την πλάκα και το κονδύλι στην οθόνη και το πληκτρολόγιο» Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 20 Μαρτίου 2021  που  ήταν μία συν διοργάνωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας του  1ου. 2ου ,3ου και 4ου ΠΕΚΕΣ Κ.  Μακεδονίας και του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ.
  • στις Επετειακές διαδικτυακές εκδηλώσεις «Εβδομάδα Μαθητικής Δημιουργίας » που διοργάνωσε το 4ο ΠΕΚΕΣ  Κ. Μακεδονίας και πραγματοποιήθηκε από  24-28  Μάϊου 2021.                                                                                                                                                                        Δεν έχετε παρά να πατήσετε τα 12 hot spots για να παρακολουθήσετε   το θέμα της συμμετοχής  μας.

• στην  επετειακή εκδήλωση: «Τιμώντας τους Ήρωες του 1821 του Δήμου Σιντικής «με το μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσε (ζωγραφική, διήγημα, βιογραφία).Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε   με έργα ζωγραφικής των παιδιών .Εκτός από τους επαίνους συμμετοχής , το νήπιο μας  Κ.Π. απέσπασε και διάκριση με δώρο ένα ποδήλατο!

«Θερμά Συγχαρητήρια»

σε όλα τα παιδιά μας για τη συμμετοχή τους στις επετειακές εκδηλώσεις !

Είμαστε περήφανα Ελληνόπουλα και νιώθουμε τιμή και χαρά για τη συμμετοχή μας!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!

2 Σχόλια στο άρθρο

“Συμμετοχή του σχολείου μας σε επετειακές εκδηλώσεις!”

1. Ιούλιος 2, 2021 στις 18:28       ΜΑΡΙΑ ΒΕΛΙΚΗ Έγραψε:

Θερμά συγχαρητήρια για τη συμμετοχή και τις διακρίσεις σας στις επετειακές εκδηλώσεις. Αξιοθαύμαστο το έργο σας.
    Πάντα όμορφες δημιουργίες…

Ο καιρός στο Σιδηρόκαστρο

Γέροντας Παΐσιος

Πρόσφατα σχόλια

Ιούνιος 2021
« Μαΐ   Σεπ »

1821-2021 200 χρόνια μετά την επανάσταση

Εθισμός στα βιντεοπαιχνίδια

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Θέλουμε ειρήνη

Το άναμμα του δένδρου 2018

25η Μαρτίου χορός νηπίων.

Μαθητόκοσμος Σερρών 2015

Μαθητόκοσμος 2014

Το αμπέλι ο τρύγος και τα προϊόντα του

Οι μέρες της εβδομάδας.