Σχολικό Μουσείο Αμνάτου

Μετά την επίσκεψη

Αξιολογούμε την επίσκεψή μας στο Σχολικό Μουσείο της Αμνάτου.1

.jpg

Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης στον σύνδεσμο-link:https://prezi.com/i/zuzqjrucm_yd/

Η επίσκεψη-ξενάγησή μας στο Σχολικό Μουσείο

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψή μας στο Σχολικό Μουσείο της Αμνάτου. Ήταν μια ξεχωριστή  βιωματική εμπειρία για τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς μας. Η ιστορία του ελληνικού σχολείου παρουσιάζεται στις αίθουσες του Μουσείου ανασύροντας  αναμνήσεις για  μεγαλύτερους και δημιουργώντας γνώσεις για  μικρούς για την ιστορία της εκπαίδευσης του τόπου μας. Τα παιδιά μας περιηγήθηκαν στους χώρους  και ξεναγήθηκαν από τους εκπληκτικούς ανθρώπους-εθελοντές του Μουσείου. Φόρεσαν την σχολική ποδιά και το πηλίκιο, χτύπησε το κουδούνι, παρατήρησαν τα αντικείμενα-εκθέματα του σχολείου, κάθισαν στα μαθητικά θρανία, έγραψαν με κιμωλία στον μαυροπίνακα και έπαιξαν στην αυλή του σχολείου.

188

11

17

Παιχνίδι στην αυλή του σχολείου

21

Το Σχολικό Μουσείου του Δήμου Ρεθύμνης ιδρύθηκε το έτος 1999 και στεγάζεται στις εγκαταστάσεις του πρώην Δημοτικού Σχολείου Αμνάτου. Διαθέτει εκθεσιακό χώρο, αίθουσα προσομοίωσης διδασκαλίας, βιβλιοθήκη-αρχειοθήκη, αυλή, σχολικό κήπο και ζωοκήπιο. Προσφέρει επτά διαφορετικά εκπαιδευτικά προγράμματα για όλες τις ηλικίες, ξεναγήσεις, εκδηλώσεις με εκπαιδευτικά θέματα και εκδόσεις.

Η δική μας προσφορά στο Σχολικό Μουσείο, υλικό μιας άλλης εποχής του Νηπιαγωγείου μας. Είμαστε περήφανοι που θα εκτίθεται στο Μουσείο και προστίθεται στη συλλογή του.

.jpg

3 LI

11 15

Ξεχωριστό μέρος της ξενάγησης και του χώρου αποτελεί και το ζωοκήπιο του σχολείου με το υπαίθριο σχολείο.

10

9

Η επίσκεψή μας ξεκίνησε από την ξενάγηση στο λαογραφικό Μουσείο της Αμνάτου όπου παρουσιάζονται τα αντικείμενα του σπιτιού και της ζωής μιας περασμένης και νοσταλγικής εποχής.

7 LI

4 LI

12 13 16

Το αναμνηστικό που δόθηκε στους μαθητές και στις μαθήτριές μας.

μουσείο μουσείο1

Η υποδοχή μας ήταν πολύ ζεστή και φιλική στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου του χωριού όπου είχαμε μία απρόσμενη συνάντηση. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου της Κυριάννας μας τραγούδησαν τα “Χελιδονίσματα” για το καλωσόρισμα της Άνοιξης.

6

5 LI

LI

Πριν την επίσκεψη

Με σχολικά αντικείμενα άλλης εποχής διερευνούμε το θέμα μας και προετοιμαζόμαστε για την επίσκεψή μας.

5 6 7

.jpg 1 2 3Τις υπέροχες αφίσες με θέμα τους μύθους του Αισώπου, υλικό του Νηπιαγωγείου μας θα προσφέρουμε στη συλλογή του Σχολικού Μουσείου της Αμνάτου.4 .jpg.jpg