“Traveling with a time machine” present (παρόν και λήξη)

Το eTwinning έργο μας «Τraveling with a time machine»  ολοκληρώθηκε. Tα παιδιά απέκτησαν εμπειρίες και γνώσεις ως προς την έννοια του χρόνου παρελθόν-παρόν και μέλλον. Μέσα από την επικοινωνία και συνεργασία με τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων και μέσα από δραστηριότητες παιδοκεντρικού χαρακτήρα «ταξίδεψαν» με τη χρονομηχανή τους στο χρόνο, ερεύνησαν, αναζήτησαν, πειραματίστηκαν, συνεργάστηκαν, δημιούργησαν πρωτότυπα συνεργατικά προϊόντα.

Απολαύσαμε τη συμμετοχή μας στο έργο και ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία και τη φιλία τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς-συνεργάτες των σχολείων της Ελλάδας και της Τουρκίας για το ωραίο ταξίδι στο χρόνο.

Το έργο μας τελειώνει με την τελική του αξιολόγηση από τα παιδιά μας.

students survey

Τα παιδιά των σχολείων του έργου μας δημιούργησαν ένα συνεργατικό ημερολόγιο με τις εποχές του έτους. Συμμετέχουμε στις ομάδες του φθινοπώρου και της άνοιξης.

callendar

Letters .jpg

Οργανώσαμε μία έκθεση-μουσείο ρολογιών με τα διάφορα είδη ρολογιών που συγκεντρώσαμε στην τάξη μας. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και πολύ ενδιαφέρον.

Clock museum

Παρατηρούμε τα μέρη και τη λειτουργία του μηχανικού ρολογιού.

expement1 experiment

Clock repair

Παίζουμε τα online παιχνίδια του έργου μας σχετικά με τα ρολόγια.
digital games

Digital games

H ώρα

Literacy sttudies Literacy studies1

Αντιστοίχιση: “είδη ρολογιών-ονομασία τους”literacy

study about clock

Δημιουργούμε ημερολόγιο τοίχου με τους μήνες για την τάξη μας.

calendar

making calendar

Φτιάξαμε ένα ρολόι για την τάξη μας.

Art time Clock

Οι ζωγραφιές των μαθητών διακόσμησαν το ετήσιο ημερολόγιο του νηπιαγωγείου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων

Art time Calendar

Art time Calendar 2

seasons 1

Καλλιτεχνικές δημιουργίες με θέμα το χρόνο και τα ρολόγια.

clocks

art timerooster

ατομικά

Ένας τρόπος μέτρησης του χρόνου είναι τα ημερολόγια.

Research παρόν

Μετά το ταξίδι μας στο παρελθόν ταξιδεύουμε στο παρόν με τη χρονομηχανή μας και βρίσκουμε στοιχεία που μας δείχνουν πώς μετρούμε το χρόνο τώρα.