“Let’play every day” eTwinning 2020-21 November

etwinning_logo_656x369 (2)

Σε συνέχεια των online επικοινωνιών των εκπαιδευτικών του έργου αποφασίστηκε η δημιουργία συνεργατικών παιχνιδιών. Το νηπιαγωγείο μας  θα συμμετέχει σε ένα ομαδικό puzzle και ζωγράφισε ένα Αστέρι με πολλά χρώματα μέσω της πλατφόρμας webex.

Online επικοινωνία, το Σάββατο 28 Νοέμβρη, είχαμε οι συνεργάτες εκπαιδευτικοί του έργου μας με θέμα την οργάνωση και πορεία του για το μήνα Δεκέμβριο.

Διαβάζοντας το βιβλίο “Little’s bird internet security adventure”συζητήσαμε για τους κανόνες και την ασφάλεια στο διαδίκτυο, εκφράσαμε ιδέες και σκέψεις και ζωγραφίσαμε.

Σήμερα κάναμε Online επικοινωνία με το 1ο Νηπιαγωγείο Βόλου. Τραγουδήσαμε και παίξαμε το παιχνίδι “Μάντεψε το Ζώο”.Διασκεδάσαμε και ανυπομονούμε για την επόμενη.

Συζητούμε και ζωγραφίζουμε το αγαπημένο μας παιχνίδι.Στη συνέχεια στην εφαρμογή WordArt δημιουργούμε συννεφόλεξο με το αγαπημένο μας παιχνίδι.

Σχηματίσαμε ένα ιστόγραμμα με θέμα το αγαπημένο μας παιχνίδι.

Tην Τρίτη 10/11/2020 επικοινωνήσαμε με τις συναδέλφους από τα συνεργαζόμενα νηπιαγωγεία του προγράμματος για να συζητήσουμε λεπτομέρειες για τις επικοινωνίες με τους μαθητές μας (3ο Νηπ. Ρεθύμνου-1ο Νηπ. Βόλου – 9ο Νηπ.Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης)

Online επικοινωνία συνεργατών εκπαιδευτικών του έργου με θέμα την πορεία και εξέλιξή του την Παρασκευή 6/11 2020.

Μετά την ψηφοφορία των παιδιών των συνεργαζόμενων σχολείων επιλέχθηκε η μασκότ του έργου μας “The Heart Friend” για την οποία συνεργάστηκαν τα 2ο Νηπιαγωγείο Πλαγιαρίου και 9ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων.Συγχαρητήρια στη μασκότ μας και συγχαρητήρια στα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς της Ελλάδας, Κύπρου, Τουρκίας, Σερβίας και Σλοβακίας που συνεργάστηκαν συμμετέχοντας στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας.

Ο Νοέμβριος ξεκίνησε με την ψηφοφορία μασκότ για το έργο μας.Τα συνεργαζόμενα σχολεία σε ομάδες των  2 και 3 δημιούργησαν τις υποψήφιες μασκότ οι οποίες αναρτήθηκαν στο συνεργατικό εργαλείο ψηφοφορίας tricider.Τα παιδιά ψήφισαν την μασκότ που τους άρεσε περισσότερο συμμετέχοντας σε αυτή τη δημοκρατική διαδικασία.

Οι υποψήφιες μασκότ

Οι μασκότ μας εμπνέουν και τις ζωγραφίζουμε…