ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ Α’ Δραστηριότητα

Α’Δραστηριότητα του προγράμματος: 24-27 Μαρτίου 2020

<<Zωγράφισε τον εαυτό σου τώρα που
μένουμε όλοι σπίτι και γράψε το όνομά σου>>
Υπέροχες οι ζωγραφιές των παιδιών μας που ήρθαν για την πρώτη δραστηριότητα μας.

• Αγαπητοί γονείς και αγαπημένα μας παιδιά,

το Νηπιαγωγείο μας μένει κλειστό αυτή την περίοδο και όλοι μας ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.

Σήμερα 24 Μάρτη 2020 ξεκινούμε ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων για τα παιδιά μας το οποίο εντάσσουμε στην εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση με στόχο την επικοινωνία και αλληλεπίδραση με εκπαιδευτικούς γονείς και παιδιά ώστε να κρατήσουμε ανοιχτό το δίαυλο επικοινωνίας με το αγαπημένο μας σχολείο.Το σχολείο δεν έκλεισε αλλάζει για λίγο τόπο και τρόπο.Το σχολείο είμαστε όλοι και όλες μας από όπου κι αν είμαστε.

Η επικοινωνία μας ξεκινά με μηνύματα στα e-mails επικοινωνίας των γονέων με σχετικές οδηγίες για την πραγματοποίηση του προγράμματος.

• Aγαπημένοι μας γονείς και παιδιά,
    σας αποστέλλουμε το μήνυμά με οδηγίες για την έναρξη του προγράμματος του σχολείου ‘ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ’ .

Στόχος του προγράμματος: Aνοιχτός ο δίαυλος επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Περιεχόμενο του προγράμματος: Δραστηριότητες που θα πραγματοποιούνται από τα παιδιά στο σπίτι και θα στέλνονται από σας με email ώστε να αναρτούνται στο blog  του σχολείου μας. Δραστηριότητες σχεδιασμένες από το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας, σύμφωνες με τους στόχους του αναλυτικού προγράμματος του Νηπιαγωγείου και κατάλληλες για τις συνθήκες της καθημερινότητας όπως εξελίσσεται αυτή τη χρονική περίοδο στον τόπο μας αλλά και στον πλανήτη.

Επικοινωνία-Διάχυση του προγράμματος: e-mails,

blog του 3ου Νηπιαγωγείου Ρεθύμνου   https://blogs.sch.gr/3niprethymn/

Α’Δραστηριότητα του προγράμματος:

<<Zωγράφισε τον εαυτό σου τώρα που
μένουμε όλοι σπίτι και γράψε το όνομά σου>>
Το παιδί καλείται να
ζωγραφίσει τον εαυτό του στο σπίτι του, να γράψει το όνομά του και οι
γονέας να στείλει φωτογραφία του έργου στο σχετικό email επικοινωνίας
μας.
.Η δραστηριότητα παρακαλούμε να παραδοθεί μέχρι την Παρασκευή 27
Μαρτίου 2020.
Με αγάπη ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου

Σημείωση α:φωτογραφίες προσώπων των  παιδιών δεν γίνονται δεκτές.
Σημείωση β:αναζητείστε το blog  του σχολείου μας και αποθηκεύστε το
στα «αγαπημένα»   https://blogs.sch.gr/3niprethymn/

*Επισκεφτείτε το παρακάτω σύνδεσμο και ενημερωθείτε μαζί με τα παιδιά.

1 σχόλιο στο “ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ Α’ Δραστηριότητα

Τα σχόλια είναι κλειστά.