Journey to shapes island January 2021

Το έργο μας έχει φτάσει στο τέλος του και τα παιδιά το αξιολογούν..

Επικοινωνία, συνεργασία και αξιολόγηση πραγματοποιήσαμε την Τετάρτη 20 Γενάρη 2021 με την επικοινωνία που είχαμε με τα παιδιά του σχολείου της Τουρκίας. Παρουσιάσαμε τους φίλους της Doli  που έχουμε φτιάξει και είδαμε τις δικές τους δημιουργίες. Η επικοινωνία έγινε σε φιλικό και ζεστό κλίμα και μας χαροποίησε πολύ.

Συμμετέχουμε στο συνεργατικό τραγούδι του έργου γράφοντας στίχους  για το σχήμα του τριγώνου.

Τα παιδιά δημιουργούν ζωγραφίζοντας και κόβοντας  γεωμετρικά σχήματα έναν φίλο/η της Ντόλυ, της μασκότ του έργου μας. Με αυτή τη δραστηριότητα πραγματοποιείται και η αξιολόγηση του έργου από αυτά.

Το συνεργατικό ορθογώνιο “χαλί” του έργου μας φτιαγμένο από τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων με την τέχνη της υφαντικής.

Για το σχήμα του ορθογώνιου μαθαίνουμε μέσω της τέχνης της υφαντικής απολαμβάνοντας αυτή τη δραστηριότητα. Ετοιμάσαμε το “χαλί” μας για να συμμετέχουμε στη δημιουργία του  “χαλιού” που θα αποτελεί προϊόν συνεργασίας των παιδιών των συνεργαζόμενων σχολείου του έργου μας.

Το ορθογώνιο είναι το τελευταίο σχήμα με το οποίο θα ασχοληθούμε στο έργο μας. Το νησί του ορθογωνίου μας περιμένει για εξερεύνηση. Βρήκαμε αντικείμενα της τάξης μας με σχήμα ορθογώνιο, ζωγραφίσαμε ορθογώνια, δημιουργήσαμε κολάζ, παίξαμε σχηματίζοντας ορθογώνια στην αυλή.

Η μασκότ του έργου μας ενθαρρύνει τα παιδιά να ανακαλύψουν ορθογώνια σχήματα στην τάξη.

Με το σχήμα του τετραγώνου είχαμε ασχοληθεί κατά την τηλεκπαίδευση το μήνα Δεκέμβριο. Καθώς το σχολείο άνοιξε παίξαμε στο “κουτσό” της αυλής μας και βρήκαμε τετράγωνα στα παιχνίδια της τάξης μας.Επίσης παίξαμε και χαρήκαμε πολύ με το  συνεργατικό “κουτσό” του έργου μας.

Την Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2021 είχαμε επικοινωνία online με τους συνεργάτες του έργου μας “Journey to shapes island” με θέμα τις δραστηριότητες του Ιανουαρίου.