etwinning πρόγραμμα 2019-20 Autumn festival in my country, Σεπτέμβριος

Το φθινοπωρινό μας πρόγραμμα etwinning “Autumn festival in my country” ξεκίνησε και δημιουργήσαμε με φυσικά υλικά την αφίσα μας!

Ο Σεπτέμβριος, πρώτος μήνας του φθινοπώρου, με τις ασχολίες του στη χώρα μας και στο Νηπιαγωγείο μας.

Παρουσιαζόμαστε στους συνεργάτες μας στο πρόγραμμα με τα φθινοπωρινά μας δέντρα.

Η ενημέρωση γονέων για το etwinning πρόγραμμα “Αutumn festival in my country” έγινε στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας και συνοδεύτηκε από ενημερωτική επιστολή και έγγραφα άδειας δημοσίευσης των δραστηριοτήτων που συμμετέχουν τα παιδιά.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο έργο <<Autumn festival in my country >>  μαζί με άλλα 2 σχολεία από την Ελλάδα και 5  από την Τουρκία. Το έργο αυτό στοχεύει να φέρει κοντά μαθητές από διάφορες χώρες σε σχέση με τον τρόπο ζωής και τα γενικά χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος κατά τη διάρκεια της φθινοπωρινής περιόδου στη χώρα τους. Οι μαθητές θα μάθουν για την περιοχή τους, τις παραδόσεις τους,τις αλλαγές στη φύση κλπ. Σκοπός είναι μια καλύτερη προοπτική μεταξύ των κόσμων, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, η γνώση άλλων πολιτισμών και η ανάπτυξη δεξιοτήτων στην χρήση της τεχνολογίας μέσα από δραστηριότητες καθ ‘όλη τη διάρκεια του έργου που ξεκινά το Σεπτέμβριο 2019 και ολοκληρώνεται το Δεκέμβριο 2019.

To πρόγραμμα διαθέτει blog  στον σύνδεσμο: