eTwinning εθνική και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας 2021

“Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργα eTwinning

“Let’s play every day!”

“JOURNEY TO SHAPES ISLAND” και “WORLD CHIDREN’S COUNCIL”. Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.”

Είμαστε πολύ περήφανοι καθώς τα eTwinning έργα μας

“Let’s play evey day”

“JOURNEY TO SHAPES ISLAND” και “WORLD CHIDREN’S COUNCIL”

που υλοποιήσαμε την προηγούμενη σχολική χρονιά βραβεύτηκαν με την εθνική και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας λαμβάνοντας θετική αξιολόγηση. Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, τους γονείς μας και τους συνεργάτες μας από τα σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου, Σερβίας, Τουρκίας, Σλοβακίας, Ρουμανίας, Ισπανίας.

Τα έργα μας υλοποιήθηκαν σε όλη τη διάρκεια του χρόνου δια ζώσης και κατά την τηλεκπαίδευση δίνοντάς μας τη χαρά της δημιουργικότητας ,συνεργασίας και επικοινωνίας.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες!

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο Let’s play every day!

Το έργο σας αποτελεί μία ενδιαφέρουσα πρόταση που στοχεύει στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών, που μέσω του παιχνιδιού αλληλοεπιδρά με τους γύρω του, αντιλαμβάνεται τον κόσμο, εκφράζει ιδέες και σκέψεις αναπτύσσοντας τη δημιουργικότητα και την αυτονομία τους. Η αξία του παιχνιδιού στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι μοναδική καθώς οδηγεί τα παιδιά να μάθουν μέσα από την εξάσκηση με διασκεδαστικό και δημιουργικό τρόπο. Μέσω αυτού του έργου με τα παιχνίδια οι μαθητές/τριες ενισχύουν την κοινωνική αλληλεπίδραση, έκφραση, επικοινωνία.
Θετικά στοιχεία:
— Πολύ καλή η αξιολόγηση που υλοποιήθηκε.
— Για τη διάχυση του έργου, υλοποιήθηκε ένα blog (Ιστολόγιο), όπου συμμετείχαν οι εταίροι του έργου
— Οι στόχοι που τέθηκαν ήταν εφικτοί, υλοποιήσιμοι και φαίνεται ότι επιτεύχθηκαν από τα αποτελέσματα του έργου
— Υπήρξε συνεργασία μεταξύ των εταίρων του έργου
— Η χρήση των εργαλείων ΤΠΕ
— Δράσεις για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία!
Με εκτίμηση, η ΕΥΥ της δράσης eTwinning

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Η Ομάδα του eTwinning

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο WORLD CHILDREN’S COUNCIL .

Το έργο σας αποτελεί μία πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση ενεργοποίησης των μικρών μαθητών σας για τη διαπραγμάτευση 4 βασικών δικαιωμάτων των παιδιών, της στέγης, του νερού, τη τροφής και του παιχνιδιού με ένα έργο eTwinning σε μια ομολογουμένως δύσκολη σχολική χρονιά.
Θετικά στοιχεία:
-η θεματολογία και οι ξεκάθαροι στόχοι του
-η ενεργός συμμετοχή των μαθητών σε όλες τις δραστηριότητες του έργου μέσα από την εργασία σε διακρατικές ομάδες
-η προσέγγιση του θέματος μέσα από ενδιαφέρουσες και ποικίλες δραστηριότητες
-η συνεχής διάδραση και συνεργασία των μαθητών
-η χρήση της τεχνολογίας προκειμένου να δημιουργηθούν τα κοινά τελικά προϊόντα (“Το Χαρούμενο Χωριό” με τα επί μέρους συνεργατικά προϊόντά του όπως το λογότυπο, τα συνεργατικά ebooks, το φυλλάδιο που πλαισιώνουν το κεντρικό όραμα)
-η συνεχής επικοινωνία και συνεργασία των εκπαιδευτικών με την αξιοποίηση των εργαλείων του Twinspace
-η άριστη οργάνωση του Twinspace
-η αξιολόγηση και διάχυση
Εξετάζοντας όλα τα παραπάνω σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο σας. Ευχόμαστε συγχαρητήρια σε σας, τους μαθητές και τους συνεργάτες σας.

Καλή επιτυχία στη δημιουργική σας πορεία!
Με εκτίμηση, o ΕOΥ της δράσης eTwinning

Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο JOURNEY TO SHAPES ISLAND.

Υλοποιήσατε ένα πολύ ενδιαφέρον έργο με κύριο θέμα τις μαθηματικές έννοιες μέσα από ποικίλες δραστηριότητες με τους εταίρους σας. Στα θετικά του σημεία ήταν:
– η συνέπεια των εταίρων σε όλη τη διάρκεια του έργου
– οι συνεργατικές δραστηριότητες που κατέληγαν σε κοινά τελικά προϊόντα
– η θεματολογία που ήταν σίγουρα κινητήρια δύναμη για την εμπλοκή με ενδιαφέρον των μικρών σας μαθητών
– η πολύ καλή οργάνωση του Twinspace
– η θεωρητική υποστήριξη των δράσεών σας
Για όλους τους παραπάνω λόγους σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο σας! Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία!
Με εκτίμηση, ο Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης της δράσης eTwinning.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Η Ομάδα του eTwinning