Επιστροφή στο σχολείο Ιούνιος 2020

Η περίοδος του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ τελείωσε και το αγαπημένο μας σχολείο λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης και υγιεινής με αλλαγές στη διαρύθμιση των τάξεων του για να υποδεχτεί τα παιδιά μας άνοιξε.Το σύνθημά μας είναι ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Κρατούμε τις αποστάσεις, πλένουμε τακτικά τα χέρια μας, χρησιμοποιούμε το αντισηπτικό.

Με δραστηριότητες παιγνιώδους χαρακτήρα μιλήσαμε για τα μέτρα πρόληψης και την απόσταση ασφαλείας.Ο αγαπημένος μας ήρωας του κουκλοθέατρου, ο Πιπίνος μας, με ζωντάνια και παραστατικότητα μας έδειξε τον κορονοϊό και πώς να τον “πολεμήσουμε”. Σχετικά videos και βιβλία  μας βοήθησαν να επαναλάβουμε ώστε να εμπεδώσουμε τις οδηγίες αλλά και βιωματικές δραστηριότητες με τη βοήθεια και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών σε κάθε βήμα μας.

Διαβάσαμε το βιβλίο “Το όνομά μου είναι κορονοϊός” και εκφράσαμε το συναίσθημα που νιώθουμε όταν ακούμε το όνομά του.

Τα λόγια-μηνύματα που είπαν τα παιδιά των δύο ομάδων που έρχονται εκ περιτροπής στο Νηπιαγωγείο

Μπορεί να χωριστήκαμε σε 2 υποτμήματα αλλά βρήκαμε ένα τρόπο να επικοινωνούμε! Ο πίνακας της τάξης μας έγινε Πίνακας Επικοινωνίας και εκεί αφήνουμε τα μηνύματά μας .

Το πρώτο τμήμα έγραψε “Σας αγαπάμε” και το δεύτερο “Θέλουμε να σας ξαναδούμε. Πολλά φιλιά και αγκαλιές”

1 σχόλιο στο “Επιστροφή στο σχολείο Ιούνιος 2020

1. Επιστρέψαμε στις τάξεις μας με νέους κανόνες ,πολύ χαρά και ενθουσιασμό!

Τα σχόλια είναι κλειστά.