Η ασφάλεια στο διαδίκτυο μας απασχόλησε την Πέμπτη 18 Οκτώβρη στο Νηπιαγωγείο μας!

Διαβάσαμε το ηλεκτρονικό βιβλίο «Η μεγάλη απόφαση του Π@πάκη». Συζήτήσαμε για τις παγίδες του διαδικτύου , τα θετικά και τα αρνητικά της χρήσης Η/Υ κα πήραμε τις δικές μας αποφάσεις. Γράψαμε τους κανόνες για την ασφάλεια στο διαδίκτυο σε σύννεφα για την τάξη μας και σε επιστολή για τους γονείς μας!

Κανόνες για την χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

και την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

• Δεν ανοίγουμε μόνοι μας τον υπολογιστή και τον χρησιμοποιούμε πάντα μαζί με κάποιο γονιό
  • Παίζουμε λίγη ώρα στον υπολογιστή γιατί μπορεί να κουραστούν τα μάτια μας και  να πονέσει η πλάτη μας
  • Δεν τρώμε μπροστά στον υπολογιστή γιατί μπορεί να γίνουμε παχύσαρκοι
  • Μπορούμε να κάνουμε ευχάριστα και χρήσιμα πράγματα στον υπολογιστή. Να επικοινωνήσουμε με ανθρώπους που ξέρουμε και ζουν μακριά, να διαβάσουμε ηλεκτρονικά βιβλία, να ζωγραφίσουμε, να ακούσουμε μουσική , να παίξουμε παιχνίδια για την ηλικία μας.
  • Αν λάβουμε μήνυμα ή φωτογραφία που δεν μας αρέσει και μας στεναχωρεί , το λέμε στους γονείς μας.

Χ   Αν μας ζητήσει κάποιος που δεν ξέρουμε να τον κάνουμε φίλο στον   υπολογιστή το λέμε στους γονείς μας

Χ   Δεν στέλνουμε φωτογραφίες σε όσους μάς το ζητάνε με τον υπολογιστή.

Χ   Δεν στέλνουμε μηνύματα και  αστείες φωτογραφίες που μπορεί να στεναχωρήσουν κάποιον

Χ   Υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν ψεύτικη φωτογραφία και όνομα για να μας ξεγελάσουν επειδή σκέφτονται με πονηρό τρόπο

*Το πιο σημαντικό είναι να παίζουμε έξω με φίλους και να μην χάνουμε χρόνο μπροστά στον υπολογιστή!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 3ου Νηπιαγωγείου Ρεθύμνου.

Ο παρακάτω σύνδεσμος αναφέρεται σε κανόνες και οδηγίες για γονείς ως προς την ασφάλεια στο διαδίκτυο από το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο.Παρακαλούμε αναζητήστε τον, είναι χρήσιμη η περιήγησή του.