etwinning project

Ε-twinning project με θέμα “ένα δέντρο μια φορά” του Ευγένιου Τριβιζά (2017-18) Συνεργαζόμαστε με Νηπιαγωγεία από όλη την Ελλάδα για το συγκεκριμένο project:

Χριστούγεννα! Ίσως η πιο όμορφη εποχή του χρόνου. Όχι όμως για όλους. Κάποιοι ζούνε μόνοι, αποξενωμένοι, θλιμμένοι. Ένα παιδί χωρίς σπίτι, χωρίς μια αγκαλιά προσφέρει αυτά που δεν έχει το ίδιο σε ένα δέντρο.
Προσεγγίζουμε τη γιορτή των Χριστουγέννων από μια διαφορετική οπτική. Ευαισθητοποιούμαστε, όχι μόνο ως προς τον συνάνθρωπό μας αλλά και οικολογικά.
Ανταλλάσσουμε ιδέες και σκέψεις, αλληλεπιδρούμε, συνεργαζόμαστε, εμπνεόμαστε και εκφραζόμαστε δημιουργικά.
Όλα αυτά μέσω της χριστουγεννιάτικης ιστορίας του Ευγένιου Τριβιζά:<< Ένα δέντρο, μια φορά>>
Οι στόχοι που έχουν τεθεί είναι οι εξής:
-να προβληματιστούμε σχετικά με κοινωνικά φαινόμενα της εποχής μας,
-να αντιληφθούμε πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι τα Χριστούγεννα για κάποιους συνανθρώπους μας,
-να αναπτύξουμε την ενσυναίσθησή μας,
-να ευαισθητοποιηθούμε οικολογικά,
-να εκφραστούμε ποικιλοτρόπως,
-να γνωρίσουμε νέους φίλους με κοινά προβλήματα και ανησυχίες και να επικοινωνήσουμε μαζί τους.
Διαδικασία της εργασίας
Το έναυσμα για την επεξεργασία του έργου θα αποτελέσει η παρουσίαση και η ανάγνωση της ιστορίας.
Η εργασία θα βασιστεί στην επικοινωνία ανάμεσα στα σχολεία και οι δραστηριότητες θα είναι συμβατές με το ΔΕΠΠΣ. Μέσω της συνεργασίας και της αλληλεπίδρασης θα προχωρήσουμε στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση των δραστηριοτήτων. Αρωγός μας σε αυτή την προσπάθεια η χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ).
Τον σημαντικότερο ρόλο θα διαδραματίσουν οι μικροί μας μαθητές. Δίνοντάς τους τα απαραίτητα ερεθίσματα θα αναλάβουν πρωτοβουλίες και θα κατευθύνουν την εξέλιξη του έργου,
Αναμενόμενα αποτελέσματα
Αναμενόμενα αποτελέσματα από την υλοποίηση του έργου είναι τα εξής:
-να βιώσουμε τη χαρά της επικοινωνίας και της συνεργασίας (χρησιμοποιώντας τη βίντεο διάσκεψη και άλλα λογισμικά),με παιδιά της ηλικίας μας που ζουν μακριά μας,
-να δώσουμε, συνεργατικά, ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία μέσω εφαρμογής διαδικτύου,
-να αποκτήσουμε θετική στάση απέναντι σε αυτούς που βιώνουν την απαξίωση.
Διαβάζουμε το παραμύθι και το βλέπουμε και στο youtube. Στην συνέχεια ζωγραφίζουμε με κηρομπογιά σε βελουτέ χαρτί ό,τι μας άρεσε από το παραμύθι. Εργαζόμαστε ομαδικά και με την τεχνική του τυπώματος με σφουγγάρια δημιουργούμε το δικό μας δεντράκι. Έπειτα, φτιάχνουμε χριστουγεννιάτικα στολίδια από ανακυκλώσιμα υλικά:αλουμινόχαρτο-εφημερίδες-χαρτοκιβώτια-φυσικά υλικά και φτιάχνουμε και για τα νηπιαγωγεία που συνεργαζόμαστε μαζί για να τους τα στείλουμε ταχυδρομικώς.Παράλληλα, φτιάξαμε επιτραπέζιο παιχνίδι για να παίζουμε όλοι μαζί με θέμα το “ένα δέντρο μια φορά”.