Καλώς ήρθες Σεπτέμβρη!

Τα σχολεία άνοιξαν και οι μικροί μας μαθητές διάβηκαν την πόρτα του Νηπιαγωγείου μας! Τις πρώτες μας μέρες στην όμορφη τάξη μας μαθαίνουμε τους φίλους μας και την δασκάλα μας, παίζουμε πολλά παιχνίδια γνωριμίας, μαθαίνουμε καινούργια τραγουδάκια, γνωρίζουμε την τάξη μας και τα υλικά της και συζητάμε για κανόνες υγιεινής αλλά και για τους κανόνες που είναι καλό να έχουμε προκειμένου να παίζουμε όλοι μαζί όμορφα!!! καλή μας σχολική χρονιά!!!

DSC_0001
μία πανέμορφη κατασκευή με υλικό την πλαστελίνη, από τους λιλιπούτειους μαθητές μας: κολιέ, βραχιόλι και δακτυλίδι!
DSC_0003
όλοι μαζί ετοιμάζουμε τους κανόνες της τάξης μας!οι κανόνες πηγάζουν από την δημιουργική σκέψη των παιδιών μας!
DSC_0005
όλοι μαζί παίζουμε πολλά μουσικοκινητικά παιχνίδια γνωριμίας!
DSC_0006
λατρέψαμε τα παζλ στο νηπιαγωγείο μας!συνεργαστήκαμε όλοι μαζί και φτιάξαμε ένα όμορφο παζλ..άκι!
DSC_0010
παίζουμε στην “γωνιά” του οικοδομικού υλικού!
DSC_0022
ζωγραφίζουμε!
DSC_0024
με υλικό την πλαστελίνη και τον πηλό φτιάχνουμε πολλά σαλιγκαράκια!
DSC_0030
παίζουμε με το ομαδικό παιχνίδι “η χώρα των δεινοσαύρων” που αγαπάμε πολύ!
DSC_0047
μια δημιουργική κατασκευή στην “γωνιά” του οικοδομικού υλικού από τους λιλιπούτειους μαθητές μας!