Αγαπητοί γονείς,

σας καλούμε στο Βιωματικό Εργαστήρι για Γονείς

την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019, στις 18:30-20:30 στο Νηπιαγωγείο μας με θέμα:

«Νοητική και συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών προσχολικής ηλικίας»

Σε αυτή την συνάντηση θα μιλήσουμε για τον τρόπο που αναπτύσσεται ένα παιδί:

• Τι είναι βοηθητικό για εκείνο και τι το δυσκολεύει;
  • Πώς κατανοεί τον κόσμο γύρω του;
  • Για ποιο λόγο  έχει τις αντιδράσεις που έχει;
  • Μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του ή όχι; και κυρίως…
  • Ποιός είναι ο ρόλος του γονιού σε παιδιά προσχολικής ηλικίας;
  • Τι μπορεί να κάνει ο γονιός για να βοηθήσει το παιδί του να ενταχθεί καλύτερα στην κοινωνία όπου ζει;

Σας περιμένουμε λοιπόν σε μια συνάντηση ανταλλαγής απόψεων και διαλόγου για να δούμε πως μπορούμε να στηρίξουμε τα παιδιά μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Τον συντονισμό της συνάντησης θα αναλάβει η Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια κ. Βαρβάρα Στεφανάκου-Ρεκλείτη, η οποία είναι και μητέρα μαθήτριας του νηπιαγωγείου μας.

Η Βαρβάρα Στεφανάκου-Ρεκλείτη, ΜSc., είναι Oικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια και Ψυχοθεραπεύτρια Ομάδας. Είναι Μέλος της Ελληνικής Εταιρίας Συστημικής Θεραπείας (ΕΛΕΣΥΘ) και κάτοχος του Ευρωπαϊκού Πιστοποιητικού Ψυχοθεραπείας (ECP). Iδρύτρια του Χώρου Προσωπικής Ανάπτυξης F.e.e.l. (πρώην Ανοιχτό Σχολείο) και εξωτερική συνεργάτης του Αθηναϊκού Κέντρου Μελέτης του Ανθρώπου (ΑΚΜΑ). Παράλληλα εδώ και 3 χρόνια συνεργάζεται με την HELLAS EAP που αποτελεί την ηγέτιδα εταιρεία παροχής των Employee Assistance Programs στην Ελλάδα. Εδώ και 18 χρόνια δουλεύει θεραπευτικά με οικογένειες – γονείς και παιδιά – και ομάδες.